Właściciele stacji narciarskich na granicy bankructwa. Apelują o otwarcie stoków najpóźniej 1 lutego

Właściciele stacji narciarskich na granicy bankructwa. Apelują o otwarcie stoków najpóźniej 1 lutego

Od 27 grudnia sezon narciarski w Polsce pozostaje zamrożony, pomimo że działał wcześniej w reżimie sanitarnym wypracowanym z sanepidem i rządem. Ośrodki poniosły koszty przygotowania do sezonu w wysokości 32 mln złotych. Każdy dzień zamknięcia stoków to ok. 5 mln złotych dziennie strat dla całej branży. Od 27 do 18 stycznia niektóre ośrodki już straciły 45% przychodów z całego sezonu. Upadłością zagrożonych jest większość przedsiębiorstw, grozi to również likwidacją tysięcy miejsc pracy.

Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne apelują o otwarcie wyciągów i stoków, co zdaniem przedstawicieli branży pozwoli ograniczyć destrukcyjny wpływ zamrożenia – lawinową rosnącą liczbę upadłości i bankructw oraz likwidacje miejsc pracy. W liście otwartym zatytułowanym „Dramat ośrodków narciarskich – branża nad przepaścią”  właściciele stacji domagają się otwarcia stoków nie później niż 1 lutego.

List ten przekazali redakcji dts24 Małgorzata Adamska, właścicielka stacji narciarskiej w Kamiannej oraz Grzegorz Lenartowicz Dyrektor ds. komunikacji w Grupie Pingwina.

Mając świadomość czyhającego zagrożenia już w sierpniu 2020 roku 90 stacji narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne rozpoczęło pracę nad procesem ustalania warunków reżimu sanitarnego na zbliżającą się zimę. Wypracowane rozwiązania stały się przedmiotem konsultacji z Ministerstwem Rozwoju i w Głównym Inspektoracie Sanitarnym” – piszą przedsiębiorcy w liście rozesłanym do mediów. – „Dziś wiadomo, że otwarcie stoków i narciarskiej infrastruktury nie nastąpi 18 stycznia. Co jednak wcale nie oznacza, że stanie się to 1 czy 15 lutego.  (…) Efektem ubocznym wprowadzonych obostrzeń jest sytuacja na stokach, które pełne są osób jeżdżących na sankach czy jabłuszkach w liczbach tak dużych, że nie jest możliwe ich kontrolowanie i aktywne reagowanie przez pracowników ośrodków (którzy formalnie przecież nie pracują). Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty finansowe, dotyczące konieczność ochrony działalności gospodarczych oraz miejsc pracy, a także kluczowy wpływ sportu, ruchu i aktywności na zdrowie fizyczne i psychiczne społeczeństwa, członkowie PSNiT oraz wszyscy przedstawiciele ośrodków narciarskich funkcjonujących w Polsce gorąco apelują o otwarcie stoków narciarskich nie później niż 1 lutego 2021 roku w zgodzie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi”

Czytaj też:

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama