Wiktoria Wróbel, czyli urodzona zwyciężczyni

Wiktoria Wróbel, czyli urodzona zwyciężczyni

To pierwszy Dzień Dziecka w życiu Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza. Przyszła na świat w lutym tego roku. Jej historia jest bardzo trudna, poruszyła nie tylko Sądecczyznę, ale i znaczną część kraju. Cały czas trwa walka o życie dziewczynki. Jedyną szansą jest terapia genowa. Jej koszt to 10 milionów złotych.

Alicja Rejowska, mama Wiktorii, opowiada w rozmowie z DTS, że ciąża przebiegała prawidłowo. Nic nie wskazywało, że po urodzeniu mogą nadejść tak złe wiadomości.

– Gdy Wiktoria przyszła na świat, widziałam z boku panikę lekarza. Od razu ją zabrali. Mąż pobiegł dowiedzieć się, co się dzieje. Lekarze podejrzewali najpierw syndrom dziecka wiotkiego. Potem pojawiło się podejrzenie SMA. Diagnoza potwierdziła się po 12 dniach. Pierwsze dni były najtrudniejsze. Nie mogę powstrzymać łez, gdy o tym myślę. Córeczka przebywała na oddziale intensywnej terapii. Mogłam być przy niej tylko kilka godzin. Każdego dnia dojeżdżaliśmy z mężem do szpitala w Krakowie. Gdy wracałam do Nowego Sącza, cały ten czas przepłakiwałam. Gdy badania genetyczne potwierdziły SMA, wiedzieliśmy, że w Polsce jest od niedawna refundowana terapia genowa. Myśleliśmy, że Wiktoria zakwalifikuje się i będzie wszystko dobrze. Niestety, na 12 punktów kwalifikacyjnych, które trzeba otrzymać, zdobyła tylko 7. Nasze serca pękły – relacjonuje mama dziewczynki.

– To bardzo ciężka choroba genetyczna – SMA 0/1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Prowadzi do obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym, które odpowiadają za pracę mięśni. Na terapię genową Wiktoria nie zakwalifikowała się ze względu na ciężki stan. Ma podawany lek, który będzie musiała przyjmować do końca życia, co cztery miesiące, w postaci wkłucia lędźwiowego. Wiktorię czeka również duża ilości rehabilitacji, aby w ogóle mogła funkcjonować na tym świecie. My, jako rodzice, chcemy zrobić wszystko, aby jej pomóc – mówi Alicja Rejowska.

Mobilizacja na całego

Na pomoc Wiktorii Wróbel ruszyła armia dobrych serc. Na portalu dts24.pl na bieżąco informujemy o wydarzeniach, które mają na celu pomóc w zbieraniu funduszy. Kalendarz imprez się wypełnia (…)

Całość przeczytasz w najnowszym wydaniu DTS – bezpłatnie pod linkiem:

Share on twitter
Share on facebook