Wieczorem popatrz w niebo: księżyc będzie nadgryziony

Jeśli tylko niebo choć trochę się rozchmurzy, to dziś wieczorem (7 sierpnia) będzie można obserwować częściowe zaćmienie księżyca. 

Patrzcie uważnie w niebo o godzinie 19:58. Wtedy nad Nowym Sączem wzejdzie księżyc. Mimo tego, że dziś powinien pokazać się w pełni, to jego tarcza będzie od dołu częściowo przysłonięta cieniem Ziemi.

Dzieje się tak w momencie, gdy nasza planeta znajduje się dokładnie w linii prostej pomiędzy Słońcem i Księżycem. Dziś będzie to ostatnia w tym roku okazja do zaobserwowania zjawiska, chociaż pojawia się ono zdecydowanie częściej niż zaćmienie słońca.

Maksymalna faza zaćmienia nastąpi o godzinie 20:22, tuż nad horyzontem. Zasłonięte zostanie około 25 proc. powierzchni księżyca.

Księżyc pojawi się dziś na południowo-wschodniej stronie nieba. Miejsce obserwacji wybieramy w ten sposób, żeby widoku nie zasłoniły budynki lub drzewa. Mocne światła miasta również mogą być przeszkodą.

fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.