Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy: od razu zaczynamy działanie

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy: od razu zaczynamy działanie

Poseł reprezentujący Podhale i Sądecczyznę został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju 3 stycznia br. Nominację odebrał z rąk minister Jadwigi Emilewicz. Andrzej Gut-Mostowy będzie pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki.

– Dziękuję za zaufanie i powołanie na wiceministra rozwoju! Turystyka właśnie w tym ministerstwie, to ogromna szansa dla samorządów oraz branży turystycznej. Wraz z całym zespołem od razu zaczynamy działanie! – napisał po otrzymaniu nominacji.

Poseł Gut-Mostowy pochodzi z jednej z najstarszych i najliczniejszych rodzin na Podhalu, która od końca XIX wieku zajmuje się turystyką. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na kierunku gospodarka turystyczna (studia magisterskie) i gospodarka regionalna (studia doktoranckie).

Przez trzy kadencje, od 2005 do 2015 roku był posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2017 przeszedł z PO do Porozumienia Jarosława Gowina i stanął na czele ugrupowania w okręgu nowosądeckim. W 2019 roku był przedstawicielem tej partii na liście PiS do Sejmu. Uzyskał wówczas mandat posła IX kadencji, otrzymując 12 437 głosów.

W latach 1998–2005 (2 kadencje) radny Województwa Małopolskiego. Pełnił m.in. stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1995-1998, Radny Miasta Zakopane i Członek Zarządu Miasta. Wiceprezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w latach 2008–2014. Był też prezesem i członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Należał do Zespołu Naukowego „Badania Ruchu Turystycznego w Małopolsce”. Inicjator powołania Małopolskiej Organizacji Turystycznej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.
W latach 2005–2009 współzałożyciel i pierwszy zwierzchnik Rycerzy Kolumba w Polsce, największej dobroczynnej katolickiej organizacji na świecie. Od 2004 r. organizator festynów „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza, Orawy Dzieciom” w Rabce. Za tę działalność odznaczony Kawalerem  „Orderu Uśmiechu”.

Źródło fot. Klaudia Kulak/
KPPR

Andrzej Gut-Mostowy otworzył biuro poselskie w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook