Ważne dla kierowców: teraz pieszy najważniejszy

Ważne dla kierowców: teraz pieszy najważniejszy

Dziś, czyli 1 czerwca 2021, w życie wchodzą, zapowiadane już od miesięcy, przepisy ruchu drogowego. Teraz kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym od dzisiaj pieszy ma pierwszeństwo, zarówno w czasie przechodzenia przez oznakowane przejście dla pieszych, jak też w momencie wchodzenia na to przejście – mówił na konferencji prasowej komisarz Bogdan Łęczycki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Ta zmiana powoduje, że nowe przepisy dotyczą najbardziej kierujących pojazdami.

– Oczywiście nie oznacza to, że pieszy już na nic nie musi zważać. Zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to nie tylko pieszych, ale kierowców również, którzy mają obowiązek zwolnić i bacznie obserwować co się dzieje na przejściu. Przepisy mają podnieść bezpieczeństwo na naszych ulicach i drogach, mają ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych. Na Sądecczyźnie w ciągu pięciu miesięcy odnotowaliśmy 27 zdarzeń z udziałem pieszych, w których dwie osoby zginęły – dodał naczelnik.

Obecnie w nocy w terenie zabudowanym można jechać z prędkością 50 km/godz (do tej pory można było jechać 60 km/godz). Warto też pamiętać, że w życie weszły przepisy, zgodnie z którymi na drogach ekspresowych i autostradach między pojazdami winna być zachowana odległość nie mniejsza niż połowa prędkości pojazdu.

– Ogromne niebezpieczeństwo stanowią dzisiaj są ludzie z komórkami, ale nawet nie ci rozmawiający, choć to też jest naganne, ale piszący sms-y, oglądający filmy – dodał przedstawiciel MORD w Nowym Sączu Roman Liber. – Pieszy musi obserwować jezdnię. Nie wolno wchodzić bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. Warto wspomnieć o hulajnogach elektrycznych, urządzaniach transportu osobistego (np: deskorolki napędzane elektrycznie) i o urządanich wspomagającyh ruch (rolki, deskorlki, hulajnogi napędzane siłą mięśni) tym przypadku pieszy ma pierwszeństwo jeśli posługujący się tymi urządzeniami poruszają się po chodnikach. Natomiast na ścieżkach rowerowych to pieszy musi ustąpić. Takie urządzenia mają się poruszać z prędkością przybliżoną do szybkości poruszania się pieszych, a kierujący musi mieć ukończone 10 lat i posiadać kartę motorowerową.

Nowe przepisy wzbudzają wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród kierowców.

– Rozumiem, że pieszy musi być chroniony – mówi Marek, mieszkaniec Nowego Sącza. – Jednak nie może być tak, a dotyczy to młodego pokolenia, że wchodząc na przejście w ogóle nie patrzą co się dzieje na drodze i najczęściej z komórką przy uchu. Na to policja powinna zwrócić uwagę.

Warto dodać, że pieszy nie może nagle skręcić i wejść pod nadjeżdżający samochód. To jest wtargnięcie – dodaje Bogdan Łęczycki. – Nawet jeśli stoi już przed wejściem na pasy i widać, że kierowca zwalnia, musi zachować szczególną ostrożność. Przypominam, że od dziś obowiązuje zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez pasy.

Dzisiaj sądecka policja oraz przedstawiciele MORD przeprowadzili akcję informacyjną w okolicach przejść dla pieszych. Wręczali ulotki z nowymi przepisami oraz odblaski [zdjęcia poniżej]

CO SIĘ ZMIENIA?

·         pieszy wchodzący przez przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju;

·         pieszy wchodzący na/przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność;

·         zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych;

·         zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejścia dla pieszych;

·         kierujący musi zachować szczególną ostrożność, zwolnić przed przejściem dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście;

·         ujednolicona została dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym – bez względu na porę dnia obowiązuje ograniczenie do 50 km/h;

·         na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem jest zobligowany do zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu (odstęp w metrach powinien być nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, np. przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 metrów, przy czym tej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania).

Więcej na temat zmian w przepisach w komunikacie Komendy Głównej Policji – Bezpieczeństwo na drodze – wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1.06.2021 roku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – Nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa pieszych obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku. Kampania informacyjno-edukacyjna.

 

Czytaj też:

W Maszkowicach pali się zbyt często. Jest pomysł: powołać romską młodzieżową drużynę pożarniczą