W styczniu bolesna podwyżka cen prądu i gazu

Kuchenka gazowa

Ceny prądu wzrosną o około 20 proc., gazu – nawet o 40 proc. Podwyżek możemy spodziewać się już w styczniu. Jak informuje Businessinsider – wzrost cen energii dla odbiorców indywidualnych ma ogłosić w najbliższy piątek szef Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Rząd planuje wesprzeć gospodarstwa domowe, które mocno odczują podwyżki tzw. dodatkiem osłonowym, na który przeznaczono 4,7 mln zł z budżetu państwa. Na wsparcie mogą liczyć osoby prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe jeśli ich dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. złotych, oraz rodziny – jeśli dochód w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 1,5 tys. zł.

Wysokość wsparcia ustalono w różnej wysokości w zależności od liczby osób mieszkających pod jednym dachem:

– gospodarstwa 1 osobowe  mogą otrzymać wsparcie na poziomie 400 zł/rocznie;
– gospodarstwa 2-3 osobowe – wsparcie na poziomie 600 zł/rocznie;
– gospodarstwa 4-5 osobowe – wsparcie na poziomie 850 zł/rocznie;
– gospodarstwa 6 i więcej osobowe – wsparcie na poziomie 1 150 zł/rocznie.

Ci, którzy przekraczają kryterium dochodowe (2,1 tys. zł. i 1,5 tys. zł) otrzymają wsparcie wyliczane na zasadzie złotówka za złotówkę. Dodatek nadal będzie im przysługiwał, tylko jego kwota będzie pomniejszana o stosowną kwotę aż do minimalnej wysokości 20 złotych.

Dodatek osłonowy ma przysługiwać za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.  Aby go otrzymać, trzeba złoży wniosek. Wsparcie będzie wypłacane w urzędach miast i gmin.

Czytaj też:

Od stycznia podrożeją mandaty. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowe prawo

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.