W sercu mieli zawsze Sądecczyznę. Kres Ziomkostwa Sądeczan

W sercu mieli zawsze Sądecczyznę. Kres Ziomkostwa Sądeczan

Trzy tygodnie temu, 28 grudnia 2022 r., (w kalendarzu żydowskim 5782 r.) w Domu Spokojnej Starości w Ramat Gan w Izraelu w wieku 97 lat zmarł Marcus Lustig (nazwisko po matce) Mordechaj Kanengiser (po ojcu). Tego samego dnia wieczorem, wedle tradycji żydowskiej, został pochowany na cmentarzu w miejscowości Petah Tikwa. Markus Lustig był od 2006 r. przewodniczącym Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu. Wszystko wskazuje na to, że ostatnim. Tym samym formalnie rzecz biorąc Ziomkostwo zakończyło swoją działalność. Ale potomkowie sądeckich Żydów na całym świecie wciąż utrzymują między sobą kontakty. I oby trwało to dalej.

Ziomkostwo Sądeczan powołali do życia ocaleni z Holokaustu wraz z tymi, którzy okrutny czas II wojny światowej szczęśliwie przeżyli w ZSRR. Ci ostatni wyjechali po wojnie przez Polskę do nowo powstałego państwa Izrael, bądź opuścili ZSRR wraz z Armią gen. Andersa.

***

Marcus Lustig urodził się w Nowym Sączu 28 maja 1925 r. w religijnej, ubogiej rodzinie ale, jak wspominał, bardzo się kochającej. W miesiącach terroru w nowosądeckim getcie zbiry gestapowskie w nocy 28 kwietnia 1942 r. zamordowały całą jego rodzinę: ojca Jakuba, matkę Ittę, siostrę Rachelę i brata Moszego. Wstrząsający opis tej zbrodni (…)

Tekst przeczytasz w najnowszym DTS – bezpłatnie pod linkiem:  

Share on twitter
Share on facebook