W sądeckim skansenie będą nowe atrakcje: młyn i dwa tartaki

Sądecki Park Etnograficzny przy ul. Długoszowskiego w Nowym Sączu rozbudowuje sektor przemysłu ludowego. Pojawią się nowe obiekty: młyn wodny wraz z domem młynarza oraz dwa tartaki. Muzealnicy chcą umieścić je w skansenie do końca 2018 roku.

wsb3

- Jesteśmy w trakcie realizacji projektu "Przy wiejskiej drodze". W jego ramach mamy zamiar poszerzyć ofertę sądeckiego skansenu o nowe obiekty: młyn na wodę wraz z kompletnie wyposażonym domem młynarza oraz dwa tartaki. Liczę, że młyn wodny spodoba się odwiedzającym i zwabi do nas nowych turystów - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. - Obiekty będą usytuowane między terenem kolonistów, a właściwym terytorium skansenu. 

W Sądeckim Parku Etnograficznym wciąż trwa konserwacja i remont niektórych zabudowań.

- Udało nam się doprowadzić do odnowienia kaplic i gontów kościelnych. Prace prowadzone są również w kruchcie, na malowidłach. Konserwatorzy odnawiają obrazy w ewangelickim zborze ze Stadeł, który jest jeszcze nieczynny dla zwiedzających - wyjaśnia dyrektor Ślusarek.

Muzealnicy są także w trakcie pozyskiwania odpowiedniej słomy do pokrycia dachów. Prace remontowe mają zakończyć się do końca roku.

Ze zwiedzania wyłączone są:

- chałupa z Podegrodzia nr 1

- zagroda z Gostwicy nr. 2 - 7

- chałupa z Rogów nr 8

- kościół ewangelicki ze Stadeł nr 67

Fot. Ilustracyjne - UM NS. 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.