W powietrzu spędził ponad 30 tysięcy godzin, był pilotem papieża. Stanisław Ziębiec z Cieniawy odszedł do ,,niebieskiego aeroklubu”

W powietrzu spędził ponad 30 tysięcy godzin, był pilotem papieża. Stanisław Ziębiec z Cieniawy odszedł do ,,niebieskiego aeroklubu”

Stanislaw Ziębiec, pilot papieża, Cieniawa

Dzisiaj o godzinie 14:00 w Otrębusach pod Warszawą pożegnano kapitana Stanisława Ziębca –  emerytowanego instruktora szybowcowego i samolotowego, członka honorowego Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej Polskich Linii Lotniczych LOT. Urodził się w Cieniawie. W 2004 roku był pilotem papieża Jana Pawła II. Odszedł 26 grudnia w domu rodzinnym.

Stanisław Ziębiec urodził się 10 lipca 1938 roku w Cieniawie. Był uczniem Technikum Kolejowego w Nowym Sączu. Wówczas kupił w kiosku „Skrzydlatą Polskę” i od wtedy lotnictwo zawładnęło jego wyobraźnią. Zapisał się do Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu. W roku 1957, po ukończeniu szkoły średniej, znalazł się w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Jak informuje Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej, pilot z Cieniawy wyszkolił blisko 1000 adeptów latania samolotowego i szybowcowego.

„W środowisku lotniczym cieszył się niezwykłą estymą, czego wyrazem było przyznane mu w 2017 roku najwyższe honorowe odznaczenie lotnicze – Błękitne Skrzydła. Do nadzwyczajnych osiągnięć Pana Stanisława należy zaliczyć także Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Posiadał także Złoty Medal Aeroklubu Polskiego za wybitne zasługi dla polskiego lotnictwa” – informuje Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. 

Jako kapitan Polskich Linii Lotniczych LOT S.A był pilotem papieża Jana Pawła II podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2004 roku, co było dla niego niemałym przeżyciem.

„Przywitaliśmy papieża przy wejściu do samolotu. Później jeszcze raz mogliśmy zamienić z nim po kilka zdań. Ja powiedziałem mu, że czuję się niezwykle szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w takim rejsie. Ojciec Święty odpowiedział: – Bóg wam zapłać! Po starcie dwukrotnie okrążyliśmy Balice, potem oblecieliśmy Kraków, udaliśmy się nad Wadowice, a następnie w kierunku Zakopanego i nad Tatry. Papież ze wzruszeniem obserwował niezwykłe krajobrazy i ludzi. Nad Wadowicami można było nawet odczytać wielki napis: „Kochamy cię Ojcze Święty” – opisywał wówczas pilot.

Łącznie spędził w powietrzu ponad 30 tysięcy godzin, w tym ponad 1700 godzin w szybowcach – znaczną część tego czasu poświęcił szkoleniu młodych adeptów lotnictwa w Piotrkowie Trybunalskim. Zmarł w wieku 84 lat.  Pogrzeb odbył się 30 grudnia o godzinie 14:00 w Otrębusach pod Warszawą.

Czytaj także: Nieziemskie „Ave Maria” Evy Novel w Sanktuarium św. Rity

Życiorys sporządzony przez Aeroklub Podhalański
Urodził się 10 lipca 1938 r w Cieniawie. Będąc uczniem Technikum Kolejowym w Nowym Sączu kupił w kiosku „Skrzydlatą Polskę”. Lotnictwo zawładnęło Jego wyobraźnią. Zapisał się do Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu. W roku 1957 po ukończeniu szkoły średniej znalazł się w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Niestety, po rocznej nauce ze względu na chorobę rodziców musiał wrócić do domu w Cieniawie z zaliczeniem służby wojskowej. W 1959r otrzymał uprawnienia samolotowe 3-ciej klasy i uprawnienia do lotów grupowych a w 1960r uprawnienia do lotów wleczonych. W 1961r kierownictwo Aeroklubu Podhalańskiego skierowało Go do Centrum Wyszkolenia Lotniczego (CWL) w Krośnie nad Wisłokiem gdzie 17.04.1961r uzyskał uprawnienia pilota samolotowego 3ciej klasy a następnie: do akrobacji pełnej, startów i lądowań z terenu przygodnego z holowaniem szybowców, lotów nocnych, loty przy widzialności ziemi 2km i podstawie chmur 100m. Dnia 10.05.1961r otrzymał uprawnienia pilota samolotowego 1ej klasy, 13.06.1961r uprawnienia instruktora samolotowego 3ej klasy a 27.10.1963r uprawnienia instruktora samolotowego 1ej klasy.
Po ukończeniu kursu instruktorskiego w Krośnie major Wacław Kozielski – Szef Wyszkolenia – zaproponował Mu pozostanie w CWL jako instruktorowi. Za atrakcyjną propozycję podziękował i wrócił do Aeroklubu Podhalańskiego. Do CWL był wielokrotnie zapraszany do odbierania egzaminów praktycznych. W Aeroklubie Podhalańskim latał na szybowcach i w 12.01.1962r. ukończył w Centrum Szybowcowym w Lesznie kurs instruktorski szybowcowy. W APh jako instruktor szybowcowy i samolotowy pracował do 1.09.1966r. Zdobył Diamentową odznakę pilota szybowcowego jako pierwszy pilot naszego Aeroklubu.
Od 1.09.1966 rozpoczął szkolenie w PLL LOT gdzie pracował do 10.07.2003. Latał na IŁ-14, AN-24, TU-134 i TU-134A, a następnie na B-737. Był instruktorem na AN-24 ,TU-134 i TY-134A. Ogólnie na szybowcach wylatał ponad 1700 h a na samolotach ponad 30.000 h.
Zamieszkał w Otrębusach pod Warszawą. Od 2005 roku już jako emeryt pracował w Ośrodku Lotniczym Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim jako szef wyszkolenia, instruktor samolotowy i szybowcowy, oraz jako egzaminator państwowy. W Aeroklubie Ziemi Piotrkowskiej pracował do 2019r. Zmarł w wieku 84 lat w dniu 26 grudnia 2022.
Źródło/ fot.: Aeroklub Ziemi Piotrkowskie/
Aeroklub Podhalańskij

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama