Nieziemskie „Ave Maria” Evy Novel w Sanktuarium św. Rity

Nieziemskie „Ave Maria” Evy Novel w Sanktuarium św. Rity

Ona ma nieziemsko piękny głos. On potrafi wyczarować na organach dźwięki, które dotykają nieba… Ewa Novel i Tomasz Wolak nagrali wspólnie perełkę „Ave Maria” Franciszka Schuberta. Tłem filmu do pieśni jest wnętrze Sanktuarium św. Rity  Nowym Sączu.

Kompozycja Schuberta, stanowiąca dziś niemal obowiązkowy element kościelnych uroczystości związanych z sakramentem małżeństwa, powstała w 1825 roku do słów pieśni zamieszczonej w epickim poemacie historycznym „Pani Jeziora” Waltera Scotta.

Podróżując do Gmunden – miejscowości w Alpach Salzburskich, nad jeziorem Traunsee, muzyk zachwycił się okolicą i zainspirowany malowniczą scenerią, dziełem Scotta i porcelanową „Madonną w Pelerynie” skomponował „Trzecią pieśń Elleny” – tak brzmiał pierwotnie tytuł utworu – modlitwy bohaterki poematu, która ukrywa się wraz z ojcem przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i zwraca się z prośbą o pomoc do Maryi.

Później melodia Schuberta została podłożona do tekstu tradycyjnej modlitwy i tak już zostało…

 

Ewa Novel to urodzona w Chicago sądeczanka, obdarzona przepiękną, oryginalną barwą głosu. Warsztat wokalny kształciła pod okiem znakomitych nauczycieli zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest laureatką 7 edycji „The Voice of Poland” w drużynie Tomsona i Barona.

Share on twitter
Share on facebook