W Nowym Sączu powstanie pomnik ofiar rzezi wołyńskiej? Trwa zbiórka na ten cel

W Nowym Sączu powstanie pomnik ofiar rzezi wołyńskiej? Trwa zbiórka na ten cel

Mariusz Bożyk, przedstawiciel środowiska prawicowego związanego z Konfederacją i członek  grupy ,,Aktywiści Nowy Sącz” chce by w Nowym Sączu powstał pomnik upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej. Na poczet tego, w imieniu środowisk narodowych, założył publiczną zbiórkę na portalu Pomagam.pl.

Celem zbiórki jest 16 tysięcy złotych. Obecnie na koncie jest nieco ponad 70o zł. Cała kwota zostanie przeznaczona na surowiec i opłacenie procesu produkcji. Pomnik miałby powstać na starym cmentarzu przy Alejach Wolności.

Rzeź Wołyńska, Nowy Sącz, pomnik, zbiórka, Mariusz Bożyk

– Jestem lokalnym patriotą. Od wielu lat współpracuję z środowiskami patriotycznymi, które stawiają pomniki poległym bohaterom w naszym regionie. Od dwóch lat staramy się by lokalni radni i rządzący postawili pomnik upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej z Sądecczyzny – przypomina Mariusz Bożyk.

,,Sporo osób uciekło przed „toporem” i schroniło się na naszych ziemiach. Są to zazwyczaj nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wielu z ich bliskich straciło życie na kresach w tym jakże haniebnym i nieludzkim mordzie niewinnych” – dodaje sądecki aktywista.

Mariusz Bożyk zwraca się z prośbą do wszystkich patriotów. by wsparli akcję budowania pomnika, bo mimo zapewnień i podpisów, lokalne władze nabrały wody w usta. Jak przekonuje, wystarczy by 1600 osób wpłaciło po 10 zł. Pomnik wzniesiony zostałby na starym cmentarzu, gdzie co roku obchodzone są lokalne dni pamięci poległych ,,Wołyniaków”.

10 lipca 2022 roku środowiskom narodowym udało się postawić tymczasową tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia, które spotkały naszych rodaków.

,,Bardzo mocno wierzymy że mimo problemów uda nam się postawić długowieczny pomnik dla pokoleń. Pomnik chcielibyśmy odsłonić w dniu kolejnej rocznicy tamtych wydarzeń, która odbędzie się 11 lipca 2023 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Męczeństwa Kresowian” – informuje Mariusz Bożyk.

Sądecki aktywista apeluje, aby wspierać zbiórkę i udostępniać o niej informację, by historia nie umarła i miała właściwy dla siebie monument na Sądecczyźnie.

Dane organizacji społecznej:  STOWARZYSZENIE ŻANDARMERIA ul. Malczewskiego 2D/40 33-300 Nowy Sącz
KRS: 0000633780,
Tytuł przelewu: Na pomnik ofiar rzezi wołyńskiej

Link do zbiórki: Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Czytaj także: Wierchomla Wielka. Mężczyzna zastrzelił psa. „Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności”

Fot. Mariusz Bozyk/
Aktywiści Nowy Sącz
Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama