W Nowym Sączu będzie debata na temat kontrowersyjnej Samorządowej Karty Rodziny

W Nowym Sączu będzie debata na temat kontrowersyjnej Samorządowej Karty Rodziny

W listopadzie Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę dotyczącą Samorządowej Karty Praw Rodziny. Dziś pod sądeckim ratuszem  przedstawiciele partii opozycyjnych i organizacji obywatelskich spotkali się z dziennikarzami, aby wyrazić swój sprzeciw i zaprosić na debatę, która  odbędzie się w czwartek w Nowym Sączu. Ich zdaniem jeszcze przed podjęciem uchwały tego typu spotkanie  powinni zorganizować miejscy radni.

-Samorządy są wybierane po to, aby służyć mieszkańcom. Zanim zapadnie jakaś ważna decyzja, powinna być konsultowana ze społeczeństwem. Samorządowa karta praw rodzin budzi wiele kontrowersji i pytań. Uważamy, że na ten temat  powinna odbyć się szeroko zakrojona debata – mówił Edward Ucherski.

Jak dodał, przedstawiciele partii opozycyjnych i organizacji obywatelskich uczestniczyli w sesji Rady Miasta, kiedy decyzja była podejmowana, ale nie uzyskali zgody na zabranie głosu w tej sprawie.

– Przeciwstawiamy się niedemokratycznemu przyjęciu tej uchwały. Konsekwentnie opowiadamy się za równością, a w tej karcie znaleźć można zapisy, które mogą spowodować, że samorząd nie będzie mógł chronić ludzi przed przemocą – mówiła Zuzanna Jakowicka reprezentująca partię Razem.

Dyskryminacja osób samodzielnie wychowujących dzieci, osób rozwiedzionych, mniejszości – również seksualnych, oraz zapisy o „poszanowaniu integralności rodziny”, które w opinii przeciwników karty oznaczają zakaz mieszania się w sprawy rodziny nawet jeśli ktoś doświadcza w niej przemocy – to główne uwagi krytyczne w stosunku do dokumentu.

W debacie, która odbędzie się w ratuszu 20 lutego (czwartek) o godz. 18  wezmą udział: prof. Monika Płatek – prawniczka, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Magdalena Środa – filozofka, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, ks. Jacek Siepsiak – jezuita, redaktor Deon.pl, dyrektor wydawnictwa WAM, Daria Gosek-Popiołek – posłanka Lewicy z Krakowa oraz Kamil Maczuga – działacz społeczny, współautor rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski przeciwko uchwałom stref wolnych od LGBT i gender.

W organizację debaty włączyli się: Koalicja Obywatelska, Lewica Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Nowosądecka Inicjatywa Socjaldemokratyczna, Komitet Obrony Demokracji oraz Fundacja Różnosądecka.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy się pojawią i będziemy mogli porozmawiać. Nie chcemy wprowadzać swojej narracji i jesteśmy otwarci na pytania i wątpliwości- mówiła Zuzanna Jakowicka 

Czytaj też:

Radni PiS Wybieram Nowy Sącz samodzielnie uchwalili dla miasta Samorządową Kartę Praw Rodzin

Share on twitter
Share on facebook