W nietypowy sposób upamiętnią zamordowanych sądeckich Żydów

W nietypowy sposób upamiętnią zamordowanych sądeckich Żydów

Łąka, sądeccy Żydzi

3 czerwca zapraszamy na łąkę przy Dunajcu, tuż pod Panoramą, gdzie będzie miało miejsce nietypowe upamiętnienie sądeckich Żydów. Wybierając się tam tego dnia, jeśli możesz, zabierz ze sobą obrus! Autorka upamiętnienia na łące, Krystyna Piotrowska napisała w zaproszeniu: Pod koniec sierpnia 1942 roku, z rozkazu niemieckiego okupanta, ponad 15 000 żydowskich mieszkańców Nowego Sącza i okolic, zebrało się na leżącej nad Dunajcem łące.

Zgrupowani rodzinami, według numerów domów, dzień po dniu, przez tydzień opuszczali łąkę, aby ulicami Nowego Sącza dotrzeć na pobliski dworzec kolejowy. Stąd specjalnymi wagonami wywieziono ich do obozu zagłady w Bełżcu. Lato, słońce, rzeka, zieleń, gwar, rozmowy, modlitwy, krzyki, płacz… Cisza. Aby ocalić pamięć o tym wydarzeniu, 80 lat później, tak jak 10 lat wcześniej, łąka pokryta zostanie obrusami. Piknik dla cieni. Wspomnienie o nieobecnych. Obrusy pamięci.

Zapraszamy tych, którzy chcą dołączyć do akcji i położyć na łące swój obrus. W piątek 3 czerwca, razem z panią Krystyną będzie można przypiąć karteczkę upamiętniającą pomordowanych. Do tego o godzinie 9, 10, 11, 12, 13 i 14 będzie można posłuchać mini wykładów Artura Franczaka oraz Łukasza Połomskiego na temat wydarzeń, które miały na łące przed 80 laty. Tego samego dnia, o g. 17:00 w sądeckim ratuszu odbędzie się promocja książki Patrycji Dołowy „Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”, gdzie znaleźć można wiele sądeckich wątków. Jedną z bohaterek książki jest Ewa Andrzejewska. Spotkanie z Autorką poprowadzi Grzegorz Gauden, znany dziennikarz i publicysta.

Autor i fot: Łukasz Połomski
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.