W niedzielę o 8.41 w całym regionie zawyją syreny alarmowe

W niedzielę o 8.41 w całym regionie zawyją syreny alarmowe

apel pamięci, katastrofa smoleńska, 12 rocznica, las fałkowski

W niedzielę, 10 kwietnia, w całym kraju zawyją syreny alarmowe. Systemy alarmowania zostaną uruchomione o godzinie 8.41, czyli o godzinie, kiedy prawdopodobnie rozbił się Tu-154 w Smoleńsku. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Od tego czasu minęło 12 lat. 

Katastrofa lotnicza, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku była drugą pod względem liczby ofiar w historii polskiego lotnictwa i największą pod względem liczby ofiar w dziejach polskich Sił Powietrznych. Zginęli wszyscy pasażerowie, jak i cała załoga samolotu.

Śmierć na miejscu ponieśli: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Jak co roku w całej Polsce odbywają się uroczyste obchody upamiętniające ofiary katastrofy.

,,W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena)” – poinformowali pracownicy biura wojewody małopolskiego.

Nowy Sącz pamięta

Jutro (10 kwietnia) o godzinie o godzinie 8.30, na skwerze Lasku Falkowskiego obok kaplicy pw. św. Antoniego w Nowym Sączu odbędzie się apel pamięci. Staną do niego m.in.: prezydent miasta Ludomir Handzel, ks. Jerzy Jurkiewicz – proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty, Artur Czernecki – Przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa. W uroczystości weźmie udział Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza, który wystawi wartę honorową.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta Nowego Sącza i okolic na uroczysty apel pamięci. Po nim odmówiona zostanie modlitwa za ofiary katastrofy oraz zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Pod obeliskiem upamiętniającym tragedię smoleńską delegacje złożą wiązanki kwiatów.

W związku z tym, iż w naszym regionie przebywa kilka tysięcy uchodźców, poinformujmy ich, że rano będą wyć syreny alarmowe i co oznaczają. W obliczu tragedii jaką przeżyli Ukraińcy w swoim kraju, alarm kojarzy im się jednoznacznie – z ostrzeżeniem przed bombardowaniem. Zadbajmy również o osoby chore, których głośny sygnał dźwiękowy może przestraszyć.

Fot. pixabay.com/
Artur Czernecki 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.