W Małopolsce osiem osób z podejrzeniem koronawirusa. Potwierdzenia choroby w całym kraju nadal brak

W Małopolsce osiem osób z podejrzeniem koronawirusa. Potwierdzenia choroby w całym kraju nadal brak

Dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie dotyczące zagrożenia epidemią koronawirusa. Uczestniczyli w nim prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefa MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef KPRM Michał Dworczyk. Na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu  Andrzej Duda ogłosił, że nadal nie mamy w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa.

Kiedy usłyszymy informację o pierwszym wystąpieniu choroby w Polsce?

To kwestia bardziej godzin niż dni – przyznał Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego dla programu Money. Jak powiedział – jest prawdopodobne, że choroba jest już w Polsce, jednak nie została jeszcze wykryta.

Koronawirus stwierdzono już w 70 krajach świata. Odnotowano 897 tys. 779 przypadków zakażenia. 3 tys. 069 osób zmarło, 45 tys. 512 pacjentów zostało wyleczonych.

Jak informuje Joanna Paździo  – rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego  –  aktualnie w Małopolsce 8 osób jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania spowodowanego koronawirusem  (COVID-19). Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją.

Choroba spowodowana przez koronawirusa może dać pierwsze objawy nawet do dwóch tygodni od zarażenia. Jej objawami  to wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w piątek w Genewie „10 rad, jak uniknąć zarażenia koronawirusem”. Oto one:

  • Myj często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie masz go pod ręką – dokładnie wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
  • Regularnie czyść powierzchnie, których dotyka wiele osób, np. blaty biurek w miejscach pracy stoły w kuchni, klamki.
  • Upewnij się, czy informacje o COVID-19 (chorobie, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2) pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy WHO. Pamiętaj, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, a nie od kataru.
  • Unikaj podróży, gdy masz gorączkę lub kaszel. Jeśli objawy choroby pojawią się podczas podróży samolotem, niezwłocznie poinformuj o tym załogę, a po powrocie do domu skontaktuj się z zawodowym personelem medycznym i opowiedz, skąd właśnie przyleciałeś.
  • Podczas kichania i kasłania zasłaniaj usta łokciem, nie dłonią, lub używaj jednorazowej chusteczki, którą po użyciu niezwłocznie wyrzuć do śmieci. Potem umyj i zdezynfekuj ręce.
  • Jeśli masz ponad 60 lat i problemy ze zdrowiem, np. cierpisz na niewydolność sercowo-naczyniową lub oddechową, cukrzycę, unikaj zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnie zarażonymi osobami. W Twoim przypadku ryzyko komplikacji podczas choroby COVID-19 jest znacznie większe, dlatego zachowuj środki ostrożności.
  • Jeśli poczujesz się źle, zostań w domu i wezwij lekarza lub zawodowego pielęgniarza/ ratownika, który na podstawie informacji o objawach choroby, podróży, które odbyłeś i kontaktów, jakie miałeś w ostatnim czasie, opracuje plan działania i podejmie decyzję, co do dalszego postępowania.
  • Jeśli zachorujesz, pozostań w domu, odizoluj się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków, korzystaj z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
  • W razie uczucia duszności, wezwij lekarza.
  • Jeśli odczuwasz niepokój, lęk, spróbuj znaleźć sposób na oderwanie myśli i uspokojenie się. Te uczucia są zupełnie naturalne w obliczu informacji o koronawirusie.

Źródło: moneyv.wp.pl. ; wprost.pl, inf własne

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

 

Szpital w Gorlicach: musimy chronić pacjentów. Zakaz odwiedzin ze względu na wirusy!

Reklama