W Łabowej nie lada zmiany. Powstanie park terapeutyczny, amfiteatr, ,,niedźwiedzia” fontanna i ,,kwadraty” na szkołach

W Łabowej nie lada zmiany. Powstanie park terapeutyczny, amfiteatr, ,,niedźwiedzia” fontanna i ,,kwadraty” na szkołach

park terapeutyczny, amfiteatr, hortiterapia, wójcina Marta Słaby, Łabowa, gmina Łabowa, szkoła w Maciejowej

W gminie Łabowa inwestycja goni inwestycję. W ramach drugiego rozdania ,,Nowego Ładu” samorząd otrzymał ponad dziewięć i pół miliona złotych. Powstanie park terapeutyczny, amfiteatr, a trzy szkoły staną się bardziej ekologiczne i zyskają nowy blask.

Na budowę parku terapeutycznego gmina otrzymała 3.140.000 złotych. Pojawi się on w sąsiedztwie Centrum rehabilitacyjnego ,,Tukan”. Będą w nim ławeczki, alejki, amfiteatr, a także bryła w kształcie niedźwiedzia w postaci fontanny. Obiekt ma nawiązywać do nazwy miejscowości. Legenda głosi, że powstała ona od niedźwiedziej łapy, która została odcięta na polowaniu w okolicznych lasach przez rycerza polskiego pochodzenia. To jedna z wersji, jeśli chodzi o genezę nazwy ,,Łabowa”.

W parku terapeutycznym będą także drewniane stoiska – domki z dostępem do wody i prądu. Posłużą przedsiębiorcom, czy też gospodyniom np. podczas jarmarków świątecznych, jesieni łabowskiej itp. Amfiteatr i drewniane stoiska wyglądem przypominać będą plastry miodu, bowiem Kamianna w gminie Łabowa słynie z miodów. Nieprzypadkowo zostaną też wykonane z drzewa, ponieważ lasy w gminie zajmują 70% powierzchni. To nie wszystko, w parku znajdzie się także tężnia solankowa i możliwe, że plac zabaw dla dzieci. Jest tam już siłownia pod chmurką.

– To jest pomysł na rozwinięcie potencjału turystycznego naszej gminy. Nie ukrywam, że bardzo zależy mi, aby powstało miejsce spotkań. Nawet jeżeli ktoś będzie jechał w kierunku Krynicy-Zdrój, czy Muszyny, będzie u nas mógł się zatrzymać – przyznaje w rozmowie z naszą redakcją wójcina Łabowej Marta Słaby.

Park terapeutyczny ma powstać z myślą o osobach, które przebywają w ośrodku rehabilitacyjnym Tukan. Można tam będzie swobodnie poruszać się wózkiem po alejkach, a także korzystać z hortiterapii. Jest to rodzaj terapii psychicznej, która łączy w sobie medycynę i uprawianie ogrodnictwa. – Będzie możliwość odpoczynku w trakcie sadzenia, plewienia, przycinania drzew, krzewów, czy też kwiatów. Podopieczni Tukana, oddając się naturze, będą mogli chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie i trudnej sytuacji – dodaje gospodyni gminy.

Trzy szkoły zyskają nowy blask

Z ,,Nowego Ładu” gmina Łabowa otrzymała także 6 380 000 złotych na poprawę efektywności energetycznej i instalacji, czyli na termomodernizację trzech szkół.

– Zrobiliśmy termomodernizację budynku gminy i jednej szkoły w Maciejowej. Przy obecnych kosztach energii fotowoltaika świetnie się sprawdziła, więc mówimy nie tylko o kwestiach ekologicznych, ale także budżecie gminy – przyznaje wójcina Marta Słaby.

W szkołach w Łabowej, Czaczowie i Nowej Wsi będą zamontowane pompy ciepła, fotowoltaika, ale także zostanie wymienione całe oświetlenie w środku i grzejniki. Na budynkach pojawią się także kolorowe kwadraty, takie jak w przypadku szkoły w Maciejowej (zdjęcia poniżej).

Wkład własny gminy w inwestycje wynosi od 5-15% wartości projektu. To nie koniec zmian w gminie Łabowa, o kolejnych dowiemy się w połowie czerwca. Możliwe, że uda się wybudować kilka boisk sportowych i wiat turystycznych.

Fot./wizualizacje: UG Łabowa/ Marta Słaby 
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.