W Krynicy-Zdroju zatrzymano dwóch Syryjczyków

W Krynicy-Zdroju zatrzymano dwóch Syryjczyków

zatrzymani Syryjczycy, Krynica-Zdrój

Dwaj mężczyźni podający się za obywateli Syrii przebywali w Polsce nielegalnie. Jak się okazało, pieszo przekroczyli granicę od strony Słowacji. Strażnicy graniczni zatrzymali ich w ubiegłym tygodniu w Krynicy-Zdroju.

W sobotę wieczorem (30 września) funkcjonariusze Placówki SG w Tarnowie prowadzili w Krynicy-Zdroju kontrolę legalności pobytu obcokrajowców. Sprawdzili między innymi dwóch mężczyzn – 25 i 26-latka. Szybko okazało się, że nie posiadają oni wiz, ani żadnych dokumentów, które pozwalałyby na wjazd i pobyt w Polsce. Do naszego kraju dostali się pieszo przez granicę ze Słowacją w okolicy byłego przejścia granicznego w Piwnicznej-Zdroju.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom (art. 264 § 2 Kodeksu karnego) i w trakcie postępowania przyznali się do winy. Syryjczycy otrzymali karę 4 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na 2 lata. Poddali się jej dobrowolnie.

Strażnicy graniczni informują również, że zatrzymani mężczyźni mieli przy sobie dokumenty, które potwierdzały ich pobyt na Słowacji.

– W związku z tym po złożeniu wniosku do strony słowackiej o przyjęcie obywateli Syrii w ramach readmisji uproszczonej Republika Słowacka przyjęła cudzoziemców i dnia 2 października 2023 r. przed południem w Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Barwinku cudzoziemcy zostali przekazani do Republiki Słowacji – relacjonują przedstawiciele Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

 

fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Czytaj też: Limanowa. Zobacz, jak postępują prace przy budowie mostu na ul. Lipowej