W Grybowie powinien powstać dworzec autobusowy? (oddaj swój głos)

W Grybowie powinien powstać dworzec autobusowy? (oddaj swój głos)

Problem braku dworca autobusowego zaczął być na tyle bolesny, że stał się głośno dyskutowany i omawiany przez dojeżdżającą masowo młodzież do grybowskich, sądeckich, gorlickich i krynickich szkół. Temat jest żywy wśród uczniów, ale też osób, które dojeżdżają do pracy.

Trudno uwierzyć, że dumnym, królewskim mieście Grybowie nie ma nawet małego dworca, choćby zadaszenia. Oczekujący na autobusy stoją „pod chmurką”, na pochyłym pagórku. Taki stan jest od wielu lat, bodaj bez mała dwudziestu. W innych miastach powiatu nie ma takiego problemu. Dlaczego jest w Grybowie?

Dziwi także fakt, że z inicjatywą podjęcia tego problemu wystąpiła Grupa Młodzieżowa przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Młodzież dostrzegła problem, a dorośli, władze miasta, nie zdążyły go zauważyć. Chciałoby się skonstatować, że… zdolną i spostrzegawczą mamy młodzież w Grybowie.

Uczniowie postanowili osiągnąć cel budowy dworca. Uznali, że w tej sytuacji należy nagłośnić problem. Powstanie takiego dworca miałoby dla miasta same korzyści, wymierne, perspektywiczne, przeliczalne i nieprzeliczane na pieniądze. Uczniowie będą bardzo zadowoleni. Ta sprawa nie tylko uczniów dotyczy, ale też wszystkich mieszkańców oraz gości w Grybowie. W tym kontekście zagadnienie ma charakter znacznie szerszy.

Zaistniał także pewien pomysł odnośnie samego dworca, dotyczący jego nowej lokalizacji i adaptacji istniejącego już budynku w mieście. A jeżeli istnieje problem z finansowaniem pokaźnego dworca, to może należy zacząć od budowy małego, modułowego dworca na obecnym miejscu – tak, aby móc schronić się przed deszczem, śniegiem, wiatrem. Wewnątrz można także usytuować: kasę biletową, małe bistro, kiosk oraz kilka ławek dla podróżnych. Tyle i aż tyle.

Mając na uwadze obywatelski charakter przedsięwzięcia, należy także transparentnie zadać pytanie obywatelom miasta i regionu: czy takie przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane? Trzeba zająć stanowisko i podjąć decyzję. Wypowiedzieć może się każdy obywatel, oddając swój głos na w konsultacjach publicznych – TUTAJ.

Autor: Grupa Młodzieżowa z Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie

Czytaj także: Zmarł 52-latek. Jego organy uratują kilka osób w Polsce. Niezwykła historia z gorlickiego szpitala