W galerii sądeckiego Sokoła leży plecak pełen kamieni. Udźwignij go własną wyobraźnią…

W galerii sądeckiego Sokoła leży plecak pełen kamieni. Udźwignij go własną wyobraźnią…

Nowoczesna sztuka z góralskim akcentem, malarstwo tradycyjne i współczesne, rzeźba i obiekty wykonane z wszelakich surowców – to właśnie zobaczyć można podczas trwającej w Galerii BWA Sokół w Nowym Sączu wystawy Karola Gąsienicy Szostaka.

Na dwóch salach ekspozycyjnych znalazły się prace artysty z różnych okresów jego twórczości z lat 1988-1918.

Chciałbym przybliżyć jedną pracę Karola, która moim zdaniem ma się podobać bardziej w przestrzeni duchowej, emocjonalnej, umysłowej, tej która najczęściej nas trochę drażni. Jest to plecak, który tu niedaleko leży, który dźwiga w sobie całą masę kamieni, skał. W każdym odbiorcy, stojącym wobec takiej pracy, natychmiast rozbrzmiewa, rośnie wyobraźnia i z pewnością za każdym razem ta praca indywidualnie trafia do każdego z nas. Nie każdy może powiedzieć to samo, ponieważ w niej każdy widzi siebie, jakiś ciężar wypełniony troskami, które raz są cięższe, a raz mniej – mówił podczas wernisażu wystawy Andrzej Szarek, szef Rady Programowej Galerii.

Przyznał też, że wystawa jest pewnego rodzaju lekcją wyobraźni.

– Przychodząc tutaj, weszliście państwo w taki mój bardzo prywatny świat, w którym królują moje tematy, moje pytania i próby odpowiedzi na nie – wyjaśniał Karol Szostak.

– Praca, rzeźba, każdego autora jest rodzajem autoportretu, niezależnie od tego, jaka jest tematyka i czego ta praca dotyczy – stwierdził artysta.

Swoje trzy grosze do klimatu wernisażu dołożyli muzycy, którzy zaprezentowali regionalne utwory.

Wystawę można oglądać do 10 czerwca.


Karol Gąsienica Szostak to rzeźbiarz i rysownik, a od 2009 roku wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Urodził się w 1963 roku w Gdańsku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1988 roku uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jana Kucza. Od 1990 roku artysta mieszka w Zakopanem. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora, a w roku 2014 – tytuł doktora habilitowanego. Jest trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Karol Gąsienica Szostak ma już na swoim koncie czterdzieści wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Francji, Holandii, Finlandii i USA. Brał też udział w licznych wystawach zbiorowych.

Do ważniejszych jego dzieł należą nagrobek Władysława Hasiora na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz rzeźba „Akrobaci” dedykowana Piotrowi Skrzyneckiemu w Krakowie.

Reklama