W Barcicach będzie monitoring i nowe wiaty przystankowe

W Barcicach będzie monitoring i nowe wiaty przystankowe

Mieszkańcy wydali dyspozycję, urzędnicy czynią swoją powinność: trwa realizacja projektów wybranych przez mieszkańców Gminy Stary Sącz w ramach III budżetu obywatelskiego. Zamówiono wiaty, które zostaną zamontowane na przystankach autobusowych w Barcicach. 

Projekt budowy wiat w Barcicach – „Barciczanie Razem” zgłosiła grupa mieszkańców wsi wnioskujących o zakup kamer monitoringu oraz budowę wiat.  Ten pomysł zdobył 594 głosy poparcia.

W głosowaniu na 24 projekty wzięło udział ponad 5,4 tysięcy mieszkańców gminy Stary Sącz.

– Większość głosów oddano drogą elektroniczną – mówi wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki. – 80 głosów dostaliśmy w formie papierowej, a 5 360 tys. w formie elektronicznej.

Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt „Budowa chodnika na Osiedlu Lipie w Starym Sączu”. Oddano na niego 521 głosów. Trzecie miejsce – pomysł rozbudowy palcu sportowo-rekreacyjnego na osiedlu Słonecznym. Projekt uzyskał 482 głosy poparcia.

Pozostałe inwestycje finansowane z budżetu obywatelskiego Starego Sącza już są realizowane.

– Najszybciej udało się zrealizować z oczywistych przyczyn pomysły zakupowe. Miejska Orkiestra cieszy się już dość dawno z nowych kotłów i trąbki, Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich może już przygotowywać regionalne potrawy, bo w ramach budżetu zakupiono sprzęt gastronomiczny dla grupy gospodyń, które już zdążyły go wykorzystać przygotowując smakowite, regionalne potrawy choćby na Lachowską Michę – informuje burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Z budżetu obywatelskiego w ramach tego samego projektu zakupione zostanie również pięć par strojów regionalnych, ale nie zeszły jeszcze z warsztatu krawieckiego. Stowarzyszenie „Mostki Razem” kompletuje wyposażenie sportowe do świetlicy w Mostkach.

– W cierpliwość muszą uzbroić się pomysłodawcy projektów twardych, ponieważ każdy pomysł wymaga sporządzenia dokumentacji projektowej, zawierającej uzgodnienia, decyzje i opinie potrzebne do skutecznego zgłoszenia i realizacji zadania, ale i tutaj sprawy idą do przodu – dodaje Lelek.

Powyższe zadania pochodzą z III edycji starosądeckiego budżetu obywatelskiego, a samorząd przeznacza co roku 400 tys. zł na pomysły zgłoszone przez mieszkańców.

 

Fot. Wizualizacja – Urząd Miejski w Starym Sączu. 

Share on twitter
Share on facebook