Uwaga! Wydano ostrzeżenie o złym stanie powietrza

Uwaga! Wydano ostrzeżenie o złym stanie powietrza

Stan powietrza na Sądecczyźnie jest dziś bardzo zły. Wydano ostrzeżenie zarówno dla Nowego Sącza, jak i dla powiatu nowosądeckiego. W związku z tym w mieście obowiązuje zakaz używania kominków, jeśli nie są jedynym źródłem ogrzewania domu. Sądeczanie powinni też przestrzegać kilku zasad, by zadbać o swoje zdrowie.

Jak alarmuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, dziś w Nowym Sączu może zostać przekroczony dopuszczalny poziom pyłu PM10. Powodem są niekorzystne warunki pogodowe oraz trwający sezon grzewczy, a co za tym idzie – zwiększona emisja zanieczyszczeń.

W takiej sytuacji w Nowym Sączu obowiązuje zakaz używania kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak piece kaflowe, czy kozy, o ile nie są jedynym źródłem ciepła. Dobrze jest też zadbać o swoje zdrowie i ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel czy ból gardła. Nie powinno się także wietrzyć pomieszczeń.

Zwiększoną ostrożność muszą zachować osoby, które są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, a także osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, ludzie zawodowo narażeni na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. Co ważne – u chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić.

Aby dodatkowo nie zwiększać poziomu zanieczyszczenia powietrza, dobrze jest w miarę możliwości zrezygnować z podróży samochodem.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Młodzi strażacy znów zmierzyli się w Brzeznej

Share on twitter
Share on facebook