Uwaga! Wkrótce szczepienia lisów

Uwaga! Wkrótce szczepienia lisów

Za kilka dni w Małopolsce rozpocznie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, by w czasie jej trwania stosować się do przepisów i zaleceń.

Ochronne szczepienie wolno żyjących lisów przeciw wściekliźnie zostanie przeprowadzone w dniach od 24 września do 3 października. Przynęty zawierające doustną szczepionkę zostaną zrzucone w tym czasie z samolotów i wyłożone ręcznie.

,,Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości” – informuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W czasie, kiedy prowadzona będzie akcja szczepienia, nie wskazane jest wypuszczanie bez opieki psów i kotów, a psy powinno się zabierać na spacer na smyczy i w kagańcu. Jeśli zwierzę domowe będzie miało kontakt ze szczepionką, należy zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii, a czworonóg poddany będzie obserwacji.

Nie wolno dotykać, podnosić, ani rozłamywać przynęty, ponieważ znajdująca się wewnątrz płynna szczepionka może dostać się do organizmu przez skaleczenia na rękach, spojówkę oka, czy błonę śluzową nosa i jamy ustnej. Jeśli jednak nam lub naszym bliskim zdarzy się mieć kontakt ze szczepionką, należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Szczegółowych informacji na temat akcji szczepienia lisów udzielają:

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.: (12) 293 10 00

Powiatowe Inspektoraty Weterynarii :

w Nowym Sączu – tel.: (18) 441-24-01
w Gorlicach – tel.: (18) 352-67-02
w Limanowej – tel.: (18) 337-17-61

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama