Uwaga. Wkrótce rozpocznie się szczepienie lisów

Uwaga. Wkrótce rozpocznie się szczepienie lisów

Za kilka dni w Małopolsce rozpocznie się jesienne ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, by zachować środki ostrożności i zadbać w tym czasie o nasze zwierzęta domowe i gospodarskie.

Jak informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta, szczepionka będzie wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów od 23 września do 4 października. Szczepionki mają kształt krążków lub prostopadłościanów. Są w zielonobrązowym kolorze i mają intensywny, rybi zapach. Wewnątrz każdej z nich znajduje się aluminiowo-plastykowy blister wypełniony płynem.

Szczepionek nie wolno podnosić, dotykać, ani tym bardziej rozłamywać. W przypadku ewentualnego kontaktu ze szczepionką należy daną część ciała dokładnie przemyć woda z mydłem i zgłosić się do lekarza lub do najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W czasie akcji szczepień i 14 dni po jej zakończeniu nie powinno się wypuszczać psów i kotów bez opieki, a psy należy wyprowadzać na spacer w smyczy i kagańcu. Jeśli nasz pupil albo zwierzę gospodarskie będzie mieć kontakt ze szczepionką, trzeba zgłosić to do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Więcej szczegółów w komunikacie zamieszczonym poniżej.

fot. ilustr. Pixabay

Czytaj też: Brzezna. Na rondzie pojechał prosto… [zdjęcia]

 

Share on twitter
Share on facebook