Uwaga! Niemal w całej Polsce duże zagrożenie pożarowe w lasach

Uwaga! Niemal w całej Polsce duże zagrożenie pożarowe w lasach

zagrożenie pożarowe lasu

Obecnie w lasach należy zachować szczególną ostrożność z powodu bardzo suchej ściółki. Dzisiaj niemal w całej Polsce zagrożenie pożarowe lasów określane jest jako duże, czy też ekstremalne.

Na mapie opublikowanej dzisiaj o godzinie 13:00 przez Instytut Badawczy Leśnictwa prawie cała powierzchnia kraju oznaczona jest czerwonym kolorem, który oznacza duże zagrożenie pożarowe lasu. Co prawda nasz region, podobnie jak inne tereny górskie, na mapie nie jest objęty prognozowaniem, jednak już na tej opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy zobaczyć, że i u nas występuje zagrożenie. IMGW sytuację w lasach w niemal całej Polsce określa jako ekstremalną.

Od 1 do 15 maja polscy strażacy podjęli 823 interwencje związane z pożarami w lasach. Od początku roku do 15 maja odnotowali 1471 takich zdarzeń, a więc o 483 pożary więcej niż w podobnym okresie 2023 roku. Tym razem najczęściej wyjeżdżali do płonących lasów w województwach: mazowieckim – 447, łódzkim – 143, dolnośląskim – 119, świętokrzyskim – 114 oraz lubuskim – 100.

Funkcjonariusze z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej apelują, by w zagrożonych terenach stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. W lasach i ich najbliższej okolicy, a także na łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach nie wolno rozpalać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi. Zabronione jest też wypalanie traw.

W parkach narodowych należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. W niektórych miejscach może obowiązywać też zakaz wstępu do lasu.

Według prognoz IMGW jutro zagrożenie nieco zmaleje. Sytuacja poprawi się zwłaszcza w południowej części Polski. W galerii poniżej mapy opublikowane dziś przez Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy.

fot. ilustr. Pixabay

Czytaj też: Od dziś drogowe utrudnienia od Chełmca do Podrzecza

Reklama