Uwaga! Jest najwyższy stopień ostrzeżenia o upałach

Uwaga! Jest najwyższy stopień ostrzeżenia o upałach

słońce

Przed nami kolejne upalne dni. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego, trzeciego stopnia. Uważajcie na siebie i swoich bliskich!

Temperatura maksymalna wyniesie od 32°C do 35°C. W czwartek i piątek w niektórych miejscach na termometrach zobaczymy nawet 37°C. W nocy będzie od 18°C do 21°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%. Ostrzeżenie wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie obowiązuje od wczorajszego wieczoru do godziny 20:00 w piątek (1 lipca).

Ponadto dzisiaj synoptycy znów ostrzegają przed burzami z gradem. Towarzyszyć im mają silne opady deszczu do 25, a lokalnie do 35 milimetrów oraz porywy wiatru do 80 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%, a ostrzeżenie ważne jest do godziny 22:00.

Niebezpieczne upały

W tak ciepłe dni nie zapominajmy o tym, by pić dużo wody (2-3 litry) i zapewnić też do niej dostęp naszym pupilom. Starajmy się nie przebywać bez potrzeby na otwartych przestrzeniach, zwłaszcza wtedy, gdy słońce świeci najmocniej. Ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby starsze, chore, a także kobiety w ciąży i dzieci. Nie powinny przebywać w nasłonecznionych miejscach w godzinach 12:00-16:00. Co ważne – nie wychodźmy z domu bez nakrycia głowy.

Jak podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita, podczas ostatnich upalnych dni małopolskie dyspozytornie przyjmują zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących zasłabnięć, duszności i problemów kardiologicznych. W Krakowie i Tarnowie pojawiło się nawet o ok. 20% więcej zgłoszeń skutkujących wysłaniem karetki.

– Znaczna część tych dolegliwości może być związana z wysoką temperaturą. Jak wynika z relacji Zespołów Ratownictwa Medycznego, główną przyczyną takich interwencji jest niedostateczne nawodnienie organizmu oraz ekspozycja na działanie wysokiej temperatury otoczenia. Trzeba tu również wspomnieć, że zwiększyła się też liczba wezwań do osób będących pod wpływem alkoholu – mówi wojewoda Kmita.

fot. pixabay, grafika: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytaj też: W gminie Korzenna pojawił się wilk. Był też w gminie Grybów

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.