UWAGA! Inspekcja handlowa ostrzega przed śmiertelnie niebezpieczną „zabawką” dostępną w sprzedaży

UWAGA! Inspekcja handlowa ostrzega przed śmiertelnie niebezpieczną „zabawką” dostępną w sprzedaży

Połknięcie kulek może spowodować uszkodzenie tkanek, perforację jelit i inne konsekwencje zagrażające życiu i zdrowiu dzieci. W grudniu jest szczególnie wiele okazji do obdarowywania dzieci  prezentami, dlatego apeluję, by każdy „Mikołaj” wykazał się szczególną czujnością, ostrożnością i nie zostawił pod choinką kulek magnetycznych – prezentu, który może sprowadzić groźne skutki. Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej jeśli ta „zabawka” jest gdzieś jeszcze dostępna w sprzedaży na terenie województwa małopolskiego – apeluje  Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Jak informują inspektorzy PIH – ostrzeżenie jest pokłosiem licznych doniesień dotyczących konieczności hospitalizacji dzieci z powodu połknięcia kulek magnetycznych. „Kontrole wykazały, że wszystkie kulki, które zbadaliśmy w laboratorium miały przekroczony dopuszczalny poziom wskaźnika strumienia magnetycznego. Pomimo wzmożonych kontroli i wycofywania tych produktów z rynku, wciąż wiele dzieci wymaga interwencji lekarskich z powodu połknięcia kulek.  Z uwagi na bardzo wysoki poziom zagrożenia zdrowia najmłodszych, apelujemy o jak najszersze rozpropagowanie niniejszej informacji” – czytamy w komunikacie inspekcji przesłanym dziś do mediów.

Kulki magnetyczne to „zabawka” ciekawa i kolorowa, a jednocześnie mogąca stwarzać śmiertelne zagrożenie. Naturalnym mechanizmem poznawczym małych dzieci jest wkładanie przedmiotów do ust. Starsze z kolei, mogą bawić się próbując przyciągnąć je do siebie np. na płatkach uszu, czy też wargach. Stąd już niedaleka droga do połknięcia kulek i ich połączenia w układzie pokarmowym. Do zagrażającego zdrowiu i życiu dzieci połączenia magnesów w organizmach może dojść, gdy siła ich wzajemnego przyciągania się jest zbyt wysoka – tłumaczy Joanna Jahn-Machowska.

Do szczegółowych wymagań bezpieczeństwa zabawek, wprowadzono pojęcie wskaźnika strumienia magnetycznego, który określa wartości graniczne dla magnesów i pozwala stwierdzić, jak słabe powinny być, aby nie stanowić zagrożenia. Wynosi on 0,5 T²mm².  Zbadane w laboratorium kulki przekraczały dopuszczalny poziom tego wskaźnika, niekiedy nawet pięciokrotnie.

Inspekcja Handlowej w Krakowie prosi o zgłoszenia gdzie jeszcze niebezpieczna zabawka jest dostępna w sprzedaży.

Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekreta[email protected]

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.