Uwaga! Dziś na celowniku pasy bezpieczeństwa i foteliki

Dzisiaj w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Pasy". Kontroli możemy spodziewać się także w naszym regionie. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w fotelikach.

KorzennaW2020

Jak przypominają policjanci, zapięte pasy mogą znacznie zminimalizować skutki zdarzeń drogowych. Utrzymują nas w bezpiecznej pozycji nawet w przypadku dachowania samochodu. Warto wiedzieć, że poduszki powietrzne zmniejszają ryzyko śmierci tylko, kiedy działają razem z pasami bezpieczeństwa.

O zapięciu pasów powinien pamiętać zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Osoby siedzące z tyłu bez zapiętych pasów w razie zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla tych, którzy siedzą z przodu, uderzając w nich z dużą siłą.

Pamiętajmy też o najmłodszych, aby i oni podróżowali bezpiecznie. Niezależnie od tego, czy jedziemy na zakupy do okolicznego sklepu, czy na daleką wycieczkę nad morze, dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku lub innym przytrzymującym urządzeniu, dostosowanym do wzrostu i wagi naszej pociechy.

- Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135 cm - informuje Policja.

Z fotelika można też zrezygnować w przypadku, kiedy na tylnym siedzeniu podróżuje trójka dzieci. Może być tak, że jeśli dwoje z nich siedzi w fotelikach lub na podstawkach, nie ma już miejsca na zamontowanie trzeciego urządzenia. Wtedy trzecie dziecko powinno siedzieć na tylnym siedzeniu, zapięte w pasy. Musi mieć jednak skończone co najmniej trzy lata.

- Nie chodzi tylko o wypadek - wyjaśniają funkcjonariusze. - Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć nad przednim fotelem uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z  przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

fot. KMP Nowy Sącz

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.