Uwaga! Dokonują włamań na Facebooku i próbują wyłudzić pieniądze

Uwaga! Dokonują włamań na Facebooku i próbują wyłudzić pieniądze

Sądecka Policja przyjęła już trzy zgłoszenia dotyczące złamania zabezpieczeń na popularnym portalu społecznościowym. ,,Włamywacz” w imieniu właściciela konta rozsyłał do jego znajomych wiadomości z prośbą o pożyczenie kilku tysięcy złotych. 

Komenda Miejska Policja w Nowym Sączu radzi, co robić w takich przypadkach. Przede wszystkim należy niezwłocznie zmienić hasło do wszystkich usług, które mają je tożsame lub podobne. Jeśli sprawca uniemożliwił nam zmianę hasła, należy natychmiast powiadomić administratora portalu. Tylko on będzie mógł udaremnić działanie osoby podszywającej się pod nas, czy nawet ustalić jej personalia.

Przejmują konto przez naszą nieostrożność. 

Najczęściej stosowanym sposobem jest podsyłanie linków prowadzących rzekomo do portalu. Klikając w niego jesteśmy przekonani, że logujemy się na swój profil. W rzeczywistości jest to strona stworzona przez oszusta, do złudzenia przypominająca naszą. Czasami zdarza się, iż przekieruje do oryginalnej, jednak naszą czujność powinna wzbudzić konieczność dwukrotnego logowania.

– Niekiedy fałszywa strona wyświetla po prostu komunikat o chwilowym błędzie, gdy sprawca nie potrafi obsłużyć przekierowania, albo gdy zależy mu na tym, by ofiara chwilowo z serwisu nie korzystała, podczas gdy on sam posiadając odpowiednie dane loguje się i podejmuje przestępcze działania. Gdy wejdziemy na tak spreparowaną stronę, sprawca może mieć możliwość uruchomienia na naszym komputerze szkodliwego kodu – choć tu powinny zapobiec odpowiednie programy antywirusowe, czy konfiguracja samego komputera ofiary – wyjaśnia asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak z KMP w Nowym Sączu.

Innym sposobem jest wysyłanie wiadomości e-mail. W nich czytamy, iż doszło do uszkodzenia serwera i administrator odbudowuje bazę użytkowników. Jak dodaje oficer prasowa sądeckiej komendy, należy zwrócić też uwagę na zagrożenie spowodowane tym, że wielu użytkowników wykorzystuje te same hasła i loginy w różnych zupełnie ze sobą niepowiązanych miejscach w sieci. Po uzyskaniu hasła do logowania do poczty e-mail sprawcy próbują użyć tego samego hasła w innych usługach tego samego użytkownika – i bardzo często okazuje się, że są to próby udane.

Kolejną metodą ,,ograbienia” nas z tożsamości jest wykorzystanie przez oszusta mechanizmów mających służyć przypominaniu hasła. Przechwycenie sms z nowym hasłem jest mało realne, chyba że ktoś ukradnie nam telefon. Jednak jeśli wcześniej przestępca włamał się na naszą skrzynkę mailową, bez problemu może użyć jej, aby zmienić hasło dostępu do Facebooka.

Uzyskanie danych i haseł z naszego komputera jest kolejnym sposobem na włamania.

– Dane pozwalające na zalogowanie się do różnych usług przechowujemy często w przeglądarce. Nieostrożni użytkownicy wykorzystują różne, często darmowe programy pochodzące z nieznanych i niesprawdzonych źródeł, służące do gromadzenia tych haseł. Może się zdarzyć, że autorem takiego oprogramowania jest oszust i zgromadzone dane trafią do niego bez wiedzy ich użytkownika. Stosunkowo najmniejszym zagrożeniem jest zapisywanie danych logowania i przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu w domu, bo mimo wszystko ograniczony jest krąg osób mających dostęp do takich danych –dodaje oficer prasowa sądeckiej komendy.

Jeśli dane zapiszemy w telefonie komórkowym lub na kartce umieszczonej w portfelu są one stosunkowo bezpieczne, dopóki ich nie zgubimy. Wtedy sprawca bez większego problemu będzie w stanie przejąć nasze konta. Czasem do utraty poufności haseł dochodzi, gdy korzystamy  z komputera nienależącego do nas np. w lokalach ogólnodostępnych, kafejkach itd. Pamiętajmy, że jeżeli korzystamy z menadżera haseł winna to być aplikacja rekomendowana przez ekspertów.

Ważne!

* – Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu – apeluje asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak wraz z Zespołem do walki z Przestępczością Komputerową Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

* Korzystajmy z komputerów prywatnych i używajmy sprawdzonych programów antywirusowych oraz na bieżąco je aktualizujmy. Nie zapisujmy haseł i nie pozwalajmy na zapamiętywanie ich w przeglądarkach internetowych.

* Włącz dwuetapową weryfikację logowania, gdzie oprócz loginu i hasła otrzymamy sms z kodem lub zostanie ona wygenerowany w specjalnej aplikacji.

Fot: KMP Nowy Sącz/ pixabay
Źródło/ Więcej informacji na: KMP Nowy Sącz, Oficer Prasowy wraz z Zespołem do walki z Przestępczością Komputerową Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama