Urząd Wojewódzki zrezygnował z informowania o zakażonych koronawirusem w Małopolsce

Małopolski Urząd Wojewódzki zrezygnował z publikowania aktualnych raportów dotyczących nowych zakażeń koronawirusem w poszczególnych powiatach. Dotychczas dane pojawiały się na oficjalnej stronie MUW i codziennie drogą elektroniczną były przesyłane do dziennikarzy. Teraz takie informacje ma przekazywać Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Pojawiają się jednak wątpliwości. 

Od kiedy w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19,  Minister Zdrowia Łukasz Szumowski informował o kolejnych chorych w poszczególnych województwach, a na mapie przygotowanej przez ministerstwo – uwzględniono również podział na powiaty. Każdy mógł sprawdzić, jak wygląda sytuacja w jego regionie. Rząd jednak z pomysłu się wycofał i ograniczył podawanie danych wyłącznie dla województw.

Jednak tę lukę informacyjną dotychczas wypełniał Małopolski Urząd Wojewódzki. Jego pracownicy codziennie publikowali aktualny raport dotyczący zakażonych: ich stanu zdrowia oraz sposobów izolacji, z podziałem na kwarantannę domową i hospitalizację. Do wczoraj. Jak zapewnia rzeczniczka prasowa urzędu, od dzisiaj informacje ma podawać krakowski Sanepid.

,,(…) Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie był w tym zakresie tylko pośrednikiem, pozyskiwaliśmy te dane wtórnie. Wobec coraz większej liczby przypadków potrzebne jest skrócenie tej ścieżki. Gospodarzem tematów i danych sanitarno-epidemiologicznych była i jest Inspekcja Sanitarna. Pytania o bieżące dane z zakresu sanitarno-epidemiologicznego prosimy kierować bezpośrednio do WSSE” – wyjaśniła w korespondencji mailowej Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Gdzie informacje dla Małopolan? 

Po upublicznieniu tej wiadomości na oficjalnej stronie facebook’owej MUW, pojawiło się mnóstwo wątpliwości wśród komentujących. Mieszkańcy Małopolski opisywali sytuacje, w której przez wzgląd na ,,dobro chorych”, Sanepid odmówił informacji dotyczących ilości osób zakażonych w danym powiecie. Również naszej redakcji odmówiono takich danych, używając tego samego argumentu.

,,Społeczeństwo jasnowidzów, którzy na podstawie cyfry na mapie danej gminy mogą zidentyfikować imię i nazwisko osoby chorej. Cieszę się, że włodarze mają o nas takie dobre zdanie. W niektórych powiatach widocznie mieszkańcy nie mają takich nadprzyrodzonych umiejętności, dlatego otrzymali pełny zakres danych” – brzmiał jeden z komentarzy.

Kolejne osoby przytaczały fakt, iż na stronie krakowskiego Sanepidu są nieaktualne dane sprzed trzech dni, w których brak podziału na poszczególne powiaty. Pod zamieszczonym wpisem przewijało się ciągle to samo pytanie ,,gdzie w takim razie znajdują się aktualne dane dla Małopolan?”. Zostało ono jednak bez odpowiedzi.

Z naszej analizy wynika, iż w wielu innych regionach kraju takie informacje nadal przekazują urzędy wojewódzkie. Z ich komunikatów można pozyskać dane na temat powiatu, z którego pochodzi chory, jego stanu zdrowia, wieku, a nawet sposobu zarażenia się koronawirusem. Przykładem może być WUW w Poznaniu.

Aktualizacja z godziny 10.
MUW zmienił zdanie i postanowił jednak informować o przypadkach zakażeń w powiecie. Szczegóły —> TUTAJ.

Urząd Wojewódzki jednak będzie informował o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem

Fot. pixabay. com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.