Uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego coraz bliżej

Budowa pomnika Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu idzie pełną parą. Monument powstaje w sąsiedztwie budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy Alejach Wolności, w miejscu usuniętego w 2015 roku pomnika „wdzięczności” Armii Czerwonej. Środki na realizację projektu zbierane są wśród sądeckiej społeczności. Choć wciąż do pełnej kwoty brakuje około 200 tysięcy złotych, to oficjalna data odsłonięcia dzieła została już podana.

PROTGAST5

Uroczysta prezentacja pomnika odbędzie się 28 października. Wydarzenie połączone zostanie z przysięgą nowych członków Związku Strzeleckiego ,,Strzelec”.

Na skwerze przy Alejach Wolności stanął już cokół oraz kilkumetrowa ścianka, która będzie stanowić tło dla ponad trzymetrowej figury marszałka Piłsudskiego na Kasztance. Pomnik zaprojektowany został przez Stanisława Szwechowicza, a sam posąg jest odlewany z brązu w Odlewni Artystycznej Piotra Piszczkiewicza. Przygotowywane jest także otoczenie monumentu. Na dość sporej przestrzeni będzie wystarczająca ilość miejsca, by mogły się tam odbywać na przykład uroczystości niepodległościowe.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu wciąż stara się zdobyć pieniądze, których brakuje do zamknięcia budżetu projektu. Do tej pory zebrano 400 tysięcy, a całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 600 tysięcy złotych.

Jak informuje Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota, nazwiska najbardziej zaangażowanych darczyńców znajdą się na cokole pomnika. Dla sponsorów przewidziano też pamiątkowe statuetki, okolicznościowe medaliony, czy kolekcjonerskie pinsy.

Czytaj też:

Nowy Sącz: pomnik Józefa Piłsudskiego w 2018 roku. Radni jednogłośnie poparli projekt

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]