Uczniowie sądeckiego „Elektryka” potrafią się pięknie różnić [ZDJĘCIA]

Uczniowie sądeckiego „Elektryka” potrafią się pięknie różnić [ZDJĘCIA]

Trzy tematy, sześć klas, trzech reprezentantów każdej z nich i jeden cel: nauczyć się dyskutować, bronić swoich racji i pięknie się różnić. W sądeckim „Elektryku” nie brak miejsca na poruszanie ważnych tematów jak patriotyzm, ekologia, zmiany klimatyczne czy ochrona środowiska. Szkoła zorganizowała cykl paneli dyskusyjnych, które były okazją dla uczniów do konfrontowania swoich argumentów, punktów widzenia i do nauki w nieco inny – bardziej aktywny sposób. 

Podczas spotkania w którym uczestniczyli uczniowie – w roli publiczności i w roli prelegentów oraz grono nauczycielskie – w roli jury nie chodziło ani o to, kto wygra, kto ma więcej argumentów, ale przede wszystkim o to, aby skłonić do myślenia.

Choć poruszane tematy były kontrowersyjne, a uczestnicy zadawali sobie wzajemnie trudne pytania, można było zaobserwować, że umiejętność dyskusji w sposób kulturalny i konstruktywny wielu z nich opanowało do perfekcji. Po zakończeniu każdego bloku tematycznego uczestnicy podawali sobie ręce dziękując za debatę.

– To jest właśnie najpiękniejsze– mówił obserwując podających sobie ręce uczniów dumny organizator przedsięwzięcia Marek Ryglewicz, który był pomysłodawcą inicjatywy.

– Od tego czy potrafimy ze sobą rozmawiać spierając się w sposób merytoryczny,  zależy w jakim kraju będziemy żyli. Od tego  jak ze sobą rozmawiamy i co z tego wyniknie zależy czy klimat będzie dla nas znośny, czy ta planeta za kilka pokoleń nie będzie się nadawała do życia. Czy będziemy jeździć autami elektrycznymi, czy dalej drenować ziemię z tych kopalin, które z niej pozyskujemy. Od was to wszystko zależy, bo to Wy będziecie kiedyś podejmować decyzje w sprawach o  których tutaj rozmawiamy. Jestem dumna, że takie inicjatywy, które pobudzają obywatelską aktywność i naukową ciekawość odbywają się w sądeckim Elektryku. Jestem dumna z Was, z tego w jaki sposób dyskutowaliście  – mówiła  Iwona Kamieńska –  zastępca redaktora naczelnego Dobrego Tygodnika Sądeckiego, która prowadziła debatę i przewodniczyła jury.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.