Tylko Nova jest gotowa odbierać śmieci od sądeczan. Chce jednak o 4 mln zł więcej niż miasto chce dać

Tylko Nova jest gotowa odbierać śmieci od sądeczan. Chce jednak o 4 mln zł więcej niż miasto chce dać

śmieci ilustracyjna

Tylko jedna firma zgłosiła się do ogłoszonego przez miasto przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Nowego Sącza oraz ich zagospodarowanie. Jest to miejska spółka Nova. Śmieciowa spółka wyceniła swoją usługę na 25,7 mln zł. Miasto (które jest właścicielem Novej) przeznaczyło na ten cel 21,6 mln zł.

Sądeczanie obawiają się, że w warunkach galopującej inflacji, wzrostu cen za żywność i energię, czeka ich kolejna podwyżka opłat za wywóz śmieci. Obecnie miesięczna stawka od osoby, niezależnie od ilości odpadów, wynosi 19 zł (obowiązuje od września 2020). Dla przedsiębiorców, Rada Miasta od bieżącego roku drastycznie podniosła ceny, z 6,33 zł aż do 24 zł za jeden worek o pojemności 120 litrów. Wiele firm zadeklarowało wyłączenie się z miejskiego sytemu i podpisało umowy na odbiór odpadów samodzielnie, W efekcie do kasy firmy odbierającej odpady trafi o około 2 mln zł mniej.

Miejscy urzędnicy poinformowali w dniu otwarcia przetargu, że przeznaczają na ten cel 21 mln 600 tys. zł. Zgłosiła się tylko Nova,, która wyceniła usługę wywożenia odpadów za kwotę: 25 mln 722 tys. 360 zł brutto. Chce zatem 4 mln zł więcej niż miasto jest gotowe dać.

Zapytaliśmy przedstawicieli magistratu, czy przetarg zostanie unieważniony i powtórzony, czy też brakującą kwotę będą musieli dołożyć sami mieszkańcy.

Otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź: „Proszę o cierpliwość. Pan Prezydent poinformuje o swojej decyzji” – odpisał nam Mariusz Smoleń Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej. 

Do tematu wrócimy…

(DSZ)

czytaj także: Refleksyjny koncert Eleni na scenie nowosądeckiego Amfiteatru (fotorelacja)

Reklama