Nowy Sącz, Limanowa, Gorlice, Krynica – Zdrój: cztery szpitale są już w sieci

Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego z Nowego Sącza, Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego z Limanowej, Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza z Gorlic oraz Szpital im. dr Józefa Dietla  z Krynicy – Zdroju zakwalifikowały się do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. W całej Małopolsce wybrano 36 takich placówek.

Zmiany wejdą w życie od października tego roku.

To znacząca zmiana z perspektywy pacjentów – mówi wojewoda Piotr Ćwik. –  Po pierwsze usługi będą bardziej dostępne, po drugie – pacjent będzie w końcu traktowany kompleksowo. Takiego podejścia dotychczas nie było.

Zgodnie ze wspomnianym, nowym podejściem, placówki zostały podzielone na trzy podstawowe i cztery specjalistyczne poziomy. Na poziomie pierwszym mają być realizowane świadczenia m.in. z zakresu chirurgii ogólnej, położnictwa i ginekologii. Poziom drugi to większe szpitale powiatowe, oferujące kardiologię, okulistykę i ortopedię. Natomiast poziom trzeci obejmować będzie wieloprofilowe placówki specjalistyczne.

Szpitale należące do sieci dostaną obligatoryjne finansowanie z funduszy państwowych, pozostałe mogą zaś liczyć na wygraną w konkursie, który będzie narzędziem podziału pozostałej puli pieniędzy.

– Po ogłoszeniu placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali, w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz dostępu do świadczeń, będziemy podejmować decyzje o ogłoszeniu dodatkowych postępowań konkursowych dla tych szpitali, które nie znalazły się w sieci. – zapewnia Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.  

Każdy szpital znajdujący się w sieci dostanie ryczałt na cały rok działalności, w oparciu o to, ilu pacjentów przyjął w roku poprzednim. Dzięki temu nie będzie musiał rywalizować z innymi szpitalami o pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach sieci szpitali, pieniądze będą przeznaczane min. na leczenie szpitalne, świadczenia wysokospecjalistyczne, nocną i świąteczną opiekę zdrowotną i rehabilitację leczniczą zaś ryczałt pozwoli na manewrowanie pieniędzmi w zależności od potrzeb danego oddziału.

fot.pixabay.com

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.