Trzęsienie ziemi w Turcji. Ratownicy z Nowego Sącza wyruszają ratować ludzkie życie (video)

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ratownicy z Nowego Sącza wyruszają ratować ludzkie życie (video)

Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz, Turcja, trzęsienie ziemi

To największa katastrofa w Turcji od 1939 roku. Takiego sformułowania użył prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej. Szacunkowe doniesienia mówią o ponad tysiącu martwych osób, ale te liczby cały czas rosną. Do akcji ratunkowej wyruszyła Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Nowego Sącza.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej informuje, że strażacy wejdą w skład ciężkiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej HUSAR. Pierwsze sygnały mówiły o tym, że z małopolski będzie to 22 strażaków oraz 4 certyfikowane psy o specjalizacji gruzowiskowej.

Turcja, PSP, gruzowisko, trzęsienie ziemi

Jak udało nam się dowiedzieć, póki co jest zbyt wcześnie, aby podawać konkretne liczby, dotyczące ilości sądeckich strażaków, którzy jeszcze dziś polecą do Turcji. Ratownicy są w drodze do Warszawy. Tam zapadną wszelkie decyzje. Precyzyjne informacje będziemy mogli podać ok. godz. 15:00.

Przypomnijmy. Dziś w nocy (godz. 2:17 czasu polskiego) miało miejsce epicentrum trzęsięnia ziemi. Znajdowało się blisko miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią. – Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze – informuje Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Na ten moment liczba rannych sięga blisko 6.000 osób. Zawaliło się co najmniej 3.000 budynków. Poniżej publikujemy nagranie video z jednego z takich zdarzeń.

Czytaj także: Piwnicznej-Zdroju nie stać na „życie” orkiestry z 95-letnią historią? Mieszkańcy: będziemy walczyć, nie wszystko można przeliczać na złotówki

Fot: arch. DTS / kpt. Piotr Zwarycz

Share on twitter
Share on facebook