AKTUALIZACJA. Trzęsienie ziemi pod Jaworzyną Krynicką miało siłę 2,9 w skali Richtera

AKTUALIZACJA. Trzęsienie ziemi pod Jaworzyną Krynicką miało siłę 2,9 w skali Richtera

Wczoraj przed północą i dziś nad ranem w Krynicy Zdroju i w sąsiednich miejscowościach zatrzęsła się ziemia.

Budynki zadrżały tak, jak gdyby przejeżdżał obok ciężki pociąg. Pierwszy wstrząs był odczuwalny po godzinie 23. Kolejny – po trzeciej w nocy – mówi burmistrz Muszyny Jan Golba. – Zwróciliśmy się z prośbą o informację o sile zjawiska do Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. 

Podobne obserwacje ma burmistrz Krynicy Dariusz Reśko.

Byłem u siebie w domu i pracowałem przy komputerze, gdy nagle poczułem dziwne drgania. Wrażenie było podobne do sytuacji, gdy gdzieś obok przejeżdża duży, ciężarowy samochód. Trwało to kilka sekund i ucichło – mówi.

Pierwszy wstrząs, o magnitudzie 2,9 miał miejsce o godzinie 23.19. Magnituda drugiego, o godz. 3.54 nad ranem to 2,5. Przyczyną zjawiska są ruchy tektoniczne Ziemi – powiedział „Dobremu Tygodnikowi Sądeckiemu” rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego Adam Kordas.

[Czytaj także: straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe pędziło do zawalającego się budynku]

Poprzednie epizody odnotowanych w Beskidzie Sądeckim trzęsień ziemi miały miejsce w 1992 i 1993 roku.

29 czerwca 1992 zatrzęsła się ziemia na północ od Jaworzyny (magnituda 4,2), zaś 1 marca 1993 zarejestrowano trzęsienie ziemi w okolicach Łabowej (magnituda 4,6).

Sądecczyzna – jak całe Karpaty stanowi strefę o podwyższonej aktywności sejsmicznej. Najbardziej aktywne pod tym względem są pogranicza polsko – słowackie i polsko – czeskie. Wiąże się to z młodym wiekiem Karpat oraz stosunkowo dużą tektoniczną „aktywnością” Masywu Czeskiego – jednostki, której północną granicę stanowią Sudety.

Poniżej komunikat związany z epizodem trzęsienia ziemi w Beskidzie Sądeckim, który redakcja DTS otrzymała z Państwowego Instytutu Geologicznego :

W okolicach Krynicy Zdrój – Muszyny (woj. małopolskie) stacje państwowej sieci sejsmologicznej PSG_SEJS_NET odnotowały dwa wstrząsy: wczoraj, 15 lipca br., o godz. 23.19:48 czasu lokalnego (21.19:48 czasu UTC) oraz dzisiaj w nocy z niedzieli na poniedziałek, 16 lipca br., o godz. 03.54:17 czasu lokalnego (01:54:17  czasu UTC). Magnituda pierwszego wstrząsu wyniosła 2.9, a drugiego 2,5 (w skali magnitudowej). Próg odczuwalności wstrząsów dla ludzi wynosi M2.5, a więc ten z dnia wczorajszego był odczuwalny przez wielu ludzi.

Potwierdzeniem wstrząsów są zapisy zarejestrowane przez stację FLOR (FLORYNKA) zlokalizowaną ok 14 km od Krynicy, stację ROPK (ROPKI) zlokalizowaną ok 12 km od Krynicy, a także stację PIG13  zlokalizowaną  w Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze – ok. 66 km od Krynicy. Od godz. 1.54 w tamtej okolicy nic się nie wydarzyło.

Państwowa służba geologiczna prowadzi monitoring trzęsień ziemi na bieżąco. Tego typu zjawiska nie zdarzają się często. W okolicy Krynicy ostatnio tego typu zjawisko miało miejsce na początku lat 90 (1992). Trzęsienia ziemi w tej części Polski  są zjawiskiem rzadkim, ale jednak się zdarzają. Współcześnie występujące tu zjawiska sejsmiczne są słabsze niż w czasach historycznych. Jest to jednak region aktywny sejsmicznie, ponieważ proces tworzenia się skał pod powierzchnią ziemi nadal nie ustaje. Na Południu Polski państwowa służba geologiczna i Instytut Geofizyki PAN, z którym PIG-PIB współpracuje w ramach projektu pn. „Monitoring geodynamiczny Polski”,  ma rozmieszczone stacje sejsmiczne.

Według danych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ostatnim tysiącleciu na terytorium Polski zanotowano 76 naturalnych trzęsień ziemi. W obecnych czasach najsilniejsze wstrząsy osiągały siłę 4-5 stopni.

Największe w ostatnim okresie czasu trzęsienie ziemi na Podhalu odnotowano 30 listopada 2004 roku o godzinie 18:18. Epicentrum trzęsienia o sile 4,7 stopnia miało miejsce w rejonie Czarnego Dunajca na Podhalu, 93 km pod powierzchnią ziemi w okolicy około 10 km na północny-zachód od Zakopanego. Wstrząs był odczuwalny dla ludzi maksymalnie przez kilka sekund w promieniu ponad 100 km od epicentrum. Zjawisko to uczyniło wiele szkód w co najmniej kilkunastu domach,  szkołach i budynkach użyteczności publicznej.

ADAM KORDAS| Kierownik Działu Komunikacji i Promocji, Rzecznik Prasowy

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy

Czytaj ZA DARMO nowe wydanie DTS

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama