Nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Rozpoczęła się kolejna sesja Rady Miasta Nowego Sącza. W programie dzisiejszego zebrania znalazła się dyskusja na temat opłat za odbiór ścieków. Oprócz tego w planach jest podjęcie uchwał w sprawie zmian w składach osobowych Komisji Rewizyjnej, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, a także uchwały w spawie wskazania przedstawicieli Rady Miasta Nowego Sącza do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Na dzisiejszej sesji obecnych jest 21 z 23 radnych. W zebraniu nie uczestniczy Józef Hojnor oraz Grzegorz Fecko. Obrady relacjonowane są na bieżąco. ODŚWIEŻ STRONĘ

Artur Bochenek: W imieniu prezydenta Ludomira Handzla prosił o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący wyboru skarbnika Urzędu Miasta. Równocześnie zaapelował, aby zakończyć polityczne scysje i wybrać skarbnika. – Tu nie chodzi o pokazywanie kto jest mądrzejszy, ale o Nowy Sącz – podsumował.

Artur Bochenek: Funkcjonowanie samego miasta bez skarbnika jest niemożliwe.

Iwona Mularczyk: Projekt uchwały wpłynął wczoraj w późnych godzinach popołudniowych.

Barbara Jurowicz: Myślę, że zatrudnienie osoby, której nikt z nas na oczy nie widział, której uzasadnienie przeczytał pan w 30 sekund, a która miałaby podpisywać umowy i dysponować środkami z budżetu miasta powinno być przynajmniej przedyskutowane.

Radna nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego wyboru skarbnika.

W związku z tym, że była jedną z osób, na wniosek których sesja nadzwyczajna została zwołana, wniosek wiceprezydenta Artura Bochenka nie został wprowadzony do porządku obrad.

Maciej Prostko zgłosił wniosek formalny o 10-minutową przerwę. Większością głosów został on odrzucony (10 radnych za, 11 przeciw).

Artur Czernecki czytał uzasadnienie uchwały w sprawie uchylenia Uchwały z dnia 21 lutego 2017 r., w sprawie przejęcia od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych: W związku z szeregiem interwencji ze strony mieszkańców miasta Nowego Sącza w zakresie realizacji postanowień przedmiotowej uchwały, szczególnie obowiązkowej, zryczałtowanej opłaty w wysokości 117 zł. nałożonej na każdego z właścicieli nieruchomości zachodzi bezwzględna konieczność ponownego przeanalizowania tej sprawy, a także przede wszystkim konieczność przeprowadzenia stosownych konsultacji z mieszkańcami. Ponieważ wskazana wyżej opłata w ocenie mieszkańców jest niesprawiedliwa i krzywdząca i szczególnie uderza w osoby starsze, samotne i najuboższe, a także w mieszkańców, którzy nie ze swojej winy nie mają możliwości wpięcia się do kanalizacji sanitarnej, wnosimy o uchylenie przedmiotowej uchwały i przeprowadzenie ponownej analizy, z uwzględnieniem opinii społecznej, w zakresie zorganizowania i funkcjonowania systemu zbierania nieczystości ciekłych z terenu miasta Nowego Sącza.

Artur Bochenek: Mam nadzieję, że pan radny Piech wyjaśni, dlaczego została podjęta taka, a nie inna uchwała kilka miesięcy temu.

Artur Czernecki: Weźmy się w końcu do roboty. Tu naprawdę nikt nikomu nie robi na złość.

Radny Krzysztof Dyrek wniósł wniosek formalny o odesłanie projektu uchwały do komisji Finansów oraz Komisji Infrastruktury Środowiska. Za było 17 radnych, jeden przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Maciej Prostko przedstawił projekt uchwały zmieniającej skład osobowy Komisji Rewizyjnej. Powołany został do niej Krzysztof Głuc, a przewodniczący, ani wiceprzewodniczące według przepisów nie mogą do niej należeć. Na jego miejsce rekomendowany został Wojciech Piech.

Podobny problem zaistniał w przypadku składu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Tak jak w poprzednim przypadku, tak i tu w składzie miały się znaleźć osoby z każdego klubu. Omyłkowo pominięty został klub ,,Wybieram Nowy Sącz”. W związku z tym rezygnację złożyła radna Iwona Orzeł, a jej miejsce miałby zająć radny Grzegorz Ledziński.

Oba wnioski zostały pozytywnie przegłosowane przez radnych.

Radny Andrzej Pancerz zgłosił wniosek formalny w sprawie poszerzenia porządku obrad o uchwałę w sprawie zawiadomienia o niezałatwieniu skargi w terminie.

Trwa zgłaszanie kandydatów do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Nowym Sączu.

Wojciech Piech zgłosił kandydaturę Macieja Rogóża. Dawid Dumana zgłosił radną Ilonę Orzeł. Leszek Zegzda podał kandydaturę Krystyny Witkowskiej. Marta Poremba zgłosiła Macieja Prostko.

Trwa głosowanie nad każdym z kandydatów, ponieważ spośród czterech zgłoszonych osób trzeba wybrać dwie.

Maciej Rogóż: 15 głosów za, 5 głosów przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu

Ilona Orzeł: 15 głosów za, 6 przeciw

Krystyna Witkowska: 10 głosów za, 4 głosy przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu, a jedna nie zagłosowała

Maciej Prostko: 9 głosów za, 4 przeciw, 8 osób wstrzymało się od głosu

Tym samym Maciej Rogóż i Ilona Orzeł zostaną przedstawicieli Rady Miasta do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Nowym Sączu.

Trwa zgłaszanie kandydatów do Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego.

Wojciech Piech zgłosił kandydaturę Michała Kądziołki. Dawid Dumana zaproponował kandydaturę Iwony Mularczyk. Maciej Prosto zgłosił Martę Porembę. Leszek Zegzda zgłosił Tadeusza Gajdosza.

Spośród czterech zaproponowanych kandydatów trzeba wybrać dwie osoby.

Michał Kądziołka: 13 głosów za, 3 głosy przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu

Iwona Mularczyk: 14 głosów za, 2 glosy przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu

Marta Poremba: 11 radnych za, 3 osoby przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 osoba nie zagłosowała

Tadeusz Gajdosz: 8 głosów za, 3 osoby przeciw, wstrzymało się 9, 1 osoba nie brała udziału w glosowaniu.

Tym samym w komisji zasiądą Iwona Mularczyk oraz Michał Kądziołka.

Trwa dyskusja nad uchwałą w sprawie desygnowania delegata miasta na Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Do tej pory delegatem był prezydent Ryszard Nowak. Radny Maciej Prostko zaproponował, by kontynuować tę tradycję i rolę tę powierzyć prezydentowi Ludomirowi Handzlowi.

Artur Czernecki: Chciałbym wiedzieć, czy pan prezydent Ludomir Handzel wyraża zgodę. Nie chciałbym nikogo krzywdzić. To są obowiązki dodatkowe. Trzeba wyjeżdżać, miasto zostawiać bez opieki.

Artur Bochenek wyjaśnił, że prezydent jest dziś na wyjeździe służbowym, ale ma od niego upoważnienie do wyrażenia zgody na kandydaturę.

Iwona Mularczyk poprosiła o opinię radcy prawnej, czy słowne zapewnienia wystarczą, czy potrzebna jest pisemna zgody prezydenta.

– Myślę, że nie ma podstaw, aby kwestionować te słowa – stwierdził radca prawny.

Krzysztof Głuc przyznał, że wiceprezydent Artur Bochenek reprezentuje prezydenta i trzeba przyjąć jego słowa. Tego samego zdania był radny Maciej Rogóż. 19 radnych głosowało za przyjęciem ustawy, jedna wstrzymała się od głosu.

Do urzędu miasta wpłynęła skarga firmy Bowim z Sosnowca na dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. Ponieważ skarga nie zdąży być rozpatrzona w ustawowym terminie, postanawia się zawiadomić o tym firmę i podać nowy termin jej rozpatrzenia.

Artur Bochenek wrócił ponownie do kwestii wyboru skarbnika i prosił, aby poświęcić czas tej kandydaturze.

Krzysztof Głuc: Jestem wielce zdziwiony w jaki sposób poucza pan radnych. Radni przygotowali się i proszę, aby pan nie pouczał radnych. Mówimy o dwóch organach władzy. Jeżeli sprawa tak ważna jak wybór skarbnika jest na samym końcu, to ja się bardzo dziwię. Pani Kusiak przeszła na emeryturę 22 listopada, a państwo dzisiaj składacie taki wniosek. Miejcie szacunek do radnych i nie wywierajcie presji w taki sposób.

18:48 – przegłosowano kontynuowanie dyskusji.

Dawid Dumana: Chciałbym zapytać o meritum wnoszonej skargi i wspominanych kwotach, jeśli one występują.

Maciej Prostko: Zastanawia mnie, czy możemy w uchwale Rady Miasta odnosić się do sesji, która nie została jeszcze wskazana w dacie.

Radca Prawny UM: Zgodnie z przepisami skargę ma rozpatrzyć rada miasta. Powinna ją rozpatrzyć bez zbędnej zwłoki, czyli w ciągu miesiąca. W tej sytuacji musi być podana przyczyna zwłoki i nowy termin rozpatrzenia skargi.

Leszek Zegzda: powinny być wyznaczone terminy sesji na cały rok.

Iwona Mularczyk zapewniła, że całoroczny harmonogram sesji zostanie przedstawiony radnym podczas pierwszych obrad w nowym roku kalendarzowym.

Andrzej Pancerz po uwagach mecenasa Prostko zgłasza wniosek formalny o przeredagowanie uchwały i wykreślenie daty 22 grudnia.
Po kilkunastominutowej przerwie naniesiono poprawkę. Zmieniono datę ,,załatwienia” skargi z 22 grudnia na 22 stycznia.

Uchwała z autopoprawką została przyjęta.

19:42 – III ,,nadzwyczaja” Sesja Rady Miasta została zakończona.

Rozpoczęła się nieformalna ,,sesja rady miasta”.

fot. KNB

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama