Troje sądeczan przekonało się, że złodziej wykorzysta każdą okazję

Otwarte okna i drzwi to świetna okazja dla złodziei. Przestępcy potrafią wykorzystać naszą chwilę nieuwagi, nawet gdy przebywamy w domu. Przekonało się o tym troje mieszkańców Sądecczyzny. Policjanci przestrzegają przed podobnymi sytuacjami i radzą, jak ich unikać.

– W pierwszym przypadku, kiedy domownicy byli w środku, złodziej niepostrzeżenie wszedł do mieszkania przez niezamknięte drzwi balkonowe i wyniósł damską torebkę, w której znajdowała się gotówka, dowód osobisty, karty bankomatowe oraz klucze. W drugim domu rabuś skradł gotówkę wykorzystując fakt, że drzwi wejściowe nie były zamknięte na klucz – relacjonuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Ofiarą podobnego procederu stał się także mężczyzna, który nie zamknął swojego garażu. Okazało się później, że z pomieszczenia zniknęła saszetka z pieniędzmi i dokumentami sądeczanina.

Policjanci apelują o ostrożność. Pamiętajmy, by nie zostawiać otwartych drzwi do domów i mieszkań, nawet gdy jesteśmy w środku. Złodziejowi wystarczy tylko chwila naszej nieuwagi, gdy zajmujemy się domowymi obowiązkami lub po prostu wypoczywamy. Bądźmy przezorni również, kiedy wychodzimy na moment na przykład do sąsiada, czy wyrzucić śmieci.

– Dodatkowo pamiętajmy, by nie pozostawiać torebek, portfeli, telefonów czy kluczyków do samochodu na komodach i półkach w pobliżu drzwi wejściowych, ponieważ złodziejowi wystarczy dosłownie kilkanaście sekund, aby wejść do mieszkania i skraść przedmioty, które znajdą się w jego bliskim zasięgu – przestrzegają mundurowi.

Jak dodają funkcjonariusze, warto dokładnie zabezpieczyć dom, gdy wychodzimy – zamknąć drzwi i okna, nawet balkonowe i dachowe. Nie zapominajmy także o drzwiach garażowych, czy do innych pomieszczeń gospodarczych.

– Jeśli dom posiada system alarmowy, należy go włączyć. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu warto wyposażyć je w solidne drzwi z patentowymi zamkami. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie czy kradzież – informuje Aneta Izworska.

Policjanci zwracają też uwagę na współczesną ,,modę” na chwalenie się swoim dobytkiem na portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że publikując zdjęcia, na których widoczne są wnętrza naszych domów, drogi sprzęt i wyposażenie, ułatwiamy złodziejom działanie. Starajmy się też nie informować ,,świata” kiedy i na ile wyjeżdżamy.

Czasem sami możemy zapobiec włamaniom i kradzieżom w okolicy. Gdy widzimy podejrzane, niecodziennie zachowujące się osoby osoby, czy słyszymy hałasy i dziwne odgłosy z mieszkania sąsiadów – reagujmy.

– Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy garażu nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzanie, co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy – przestrzegają mundurowi.

fot. KMP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.