„Tresowanie Motyli” – o wychowaniu do grzeczności i uwięzieniu w gablotach

„Tresowanie Motyli” – o wychowaniu do grzeczności i uwięzieniu w gablotach

Fundacja Luminaria i Teatr Ruchu „Scena Poruszenia” zapraszają na spektakl o wychowaniu do nieczucia. „Tresowanie Motyli” to opowieść o emocjach zamkniętych w gablotach i przemocy utkanej ze słów.

Mapy, które dostajemy na początku drogi, mapy ze słów, nakazów i upomnień oddalają nas od czucia. Czynią bezradnymi wobec własnych i cudzych emocji  Mieliśmy być dzielni, grzeczni, nie bać się, nie błaznować. Nikt nie zachwycał się tym jak pięknie się smucimy, złościmy, bo przecież „złość piękności szkodzi”, a płaczą histeryczki.

– „Tresowanie Motyli” jest opowieścią o naszych mapach na życie, które nawigują do nieczucia.. Jesteśmy uwięzieni w słowach, które gwarantowały nam miłość. A tam jest przecież tyle o byciu dzielnym, niekłopotliwym, niewidzialnym – mówi autorka spektaklu Edyta Mikołajewicz. – Spektakl powstawał w ramach projektu „Stop przemocy wobec Kobiet”, ale nie chciałam stworzyć czarno-białej opowieści o kacie i ofierze, ale raczej przyjrzeć się temu, co sprawia, że jesteśmy tak bezbronni wobec różnych naruszeń.  A to z pewnością są również rodzinne i kulturowe narracje w których uczymy się świata. Wychowanie do grzeczności –  mówi Edyta Mikołajewicz, autorka spektaklu.

Równie ważnym, jak słowa, językiem spektaklu jest ruch i taniec. Magdalena Makowska odtwórczyni głównej roli i autorka choreografii korzystała z elementów tańca współczesnego, pantomimy i teatru gestu. – Nasze ciała opowiadają naszą historię czasem lepiej niż tysiąc słów, dlatego równoprawnym językiem spektaklu jest ruch. On daje dostęp do doświadczeń i odczuć niedostępnych przez słowa, albo tych, które czasem próbujemy słowami zasłonić – dodaje choreografka.

Edyta i Magda tworzą wspólnie projekt Scena Poruszenia, łączący działania sceniczne i arteterapeutyczne.  Ich spektakl „Tresowanie Motyli” można będzie obejrzeć w piątek, 24 maja, o godz. 18 na scenie Auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Wydarzenie organizuje Fundacja Luminaria.

– Naszą ideą jest organizacja cyklicznych spektakli terapeutycznych, otwierających przestrzeń na trudne tematy. “Tresowanie Motyli” jest pierwszym z nich. Wierzymy, że sztuka ma moc uwalniania tego, co trudne i czasem nieuchwytne przez słowa, łączenia nas we wspólnym doświadczeniu, otwierania tego, co zapomniane i zamknięte w ciasnych gablotach – mówi Małgorzata Szlag, z Fundacji Luminaria.

Może odnajdziecie w tej historii jakiś kawałeczek siebie? A może tylko okruch?  Może to okruch, jak ten z baśni „Królowa Śniegu”. Ze zwierciadła złego czarnoksiężnika. Zwierciadła, które – jak mówią słowa bajki  – „pokazuje wszystkie rzeczy piękne i dobre szkaradnie, jako wykrzywione, zamazane, niewyraźne”.  Może na początku drogi przeglądaliśmy się właśnie w takim lustrze zniekształceń. Może były nim oczy naszego pierwszego opiekuna. Wtedy słowa, wspomnienia, doświadczenia krążą w nas, jak bolesne okruchy w sercu Kaja. Zamrażają to, co radosne, spontaniczne. Czasem trzeba wielkiej wyprawy –  jak w finale baśni – by rozpuścić ten bolesny okruch z początku opowieści. Każdy z nas ma w sobie taki kawałek.

„Tresowanie Motyli” video:


Szczegółowe informacje:

https://www.facebook.com/events/1629575677867012/

Fot. Martyna Kędra

 

Czytaj też:

Nowy Sącz. Na Przetakówce jedli jajecznicę z tysiąca jaj [ZDJĘCIA]

 

 

Reklama