Nowy Sącz. Na Przetakówce jedli jajecznicę z tysiąca jaj [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. Na Przetakówce jedli jajecznicę z tysiąca jaj [ZDJĘCIA]

Odtwarzając stary zwyczaj, mieszkańcy Przetakówki zasiedli w niedzielny wieczór wspólnie i razem przygotowali  jajecznicę z tysiąca jajek z okazji Zielonych Świątek. Przewodniczący Zarządu Osiedla Paweł Fecko oraz radny miasta – Grzegorz Fecko zebrali 19 maja na stadionie KS Przetakówka rodziny, roześmiane dzieci ale przede wszystkim sąsiadów.

Było śpiewanie, granie na instrumentach, roześmiane twarze, bawiące się dzieci oraz jajecznica z tysiąca jaj z dodatkiem boczku i lubczyku. Stadion KS Przetakówka na dwie godziny zamienił się w sąsiedzkie przyjęcie, gdzie pięknym zwyczajem wspólnie spożyto świąteczny posiłek.

Zielonoświątkowy zwyczaj to przykład niezwykłego połączenia tradycji pogańskich, chrześcijańskich i pasterskich. Większość obrządków związanych z tym świętem zachowała się jeszcze na wsiach gdzie dzień przed Zielonymi Świątkami/Dniem Zesłania Ducha Świętego ,,majono domy” czyli dekorowano je brzozowymi gałązkami. W tym czasie świętowali również pasterze, którzy przez wzgląd na sprzyjające wtedy warunki atmosferyczne wypuszczali bydło w pole. Głównym punktem świętowania była wieczorna uczta, podczas której spożywano jajecznicę, która wtedy stanowiła rzadki przysmak podawany od święta.

W pamięci dawnych pokoleń czas ten przywodził na myśl wiosenne świętowanie i szczególny czas spędzony wspólnie.

 

fot. Facebook Grzegorza Fecko

Czytaj też:

Nie żyje 4-letnia dziewczynka. Wstępne informacje mówią o morderstwie

Reklama