Trasa Nawojowa – Popardowa Wyżna – Nawojowa

Trasa Nawojowa – Popardowa Wyżna – Nawojowa

Wyruszamy z centrum miejscowości Nawojowa, punkt startu Pałac Stadnickich.

Jedziemy ul. Krynicką (DK 75) na północny zachód w stronę Popardowej Wyżnej.

Po przejechaniu około 1,2 km skręcamy w lewo do Popardowej Wyżnej. W miejscowości Popardowa jedziemy cały czas prosto za drogą, przejeżdżając przez most na rzece Kmienica.

Następnie jedziemy około 2 km prosto ( zataczając łuk) po czym skręcamy w prawo tym samym dojeżdżając do Kapliczki w Popardowej. Kapliczka we wsi Popardowa powstała w 1857 roku.

Kapliczka ma konstrukcją naziemną i ma formę domku. Centrum wnętrza stanowi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się nad małym ołtarzykiem na którym widnieje malowidło nieznanego artysty.

Przedstawia ono ofiarę składaną przez Noego Bogu, po opadnięciu wód Potopu. Widniejąca tęcza jest znakiem przymierza między Bogiem a ludźmi.

Następnie dojeżdżamy z powrotem do ul. Krynickiej (DK 75) skręcamy w prawo i wracamy do miejsca naszego wyjazdu.

Możemy na końcu naszej podróży obejrzeć pałac Stadnickich. Niestety budowle oglądać można jedynie z zewnątrz, ponieważ wnętrza są niedostępne dla zwiedzających. Posiadłość parkowo-pałacowa to piękny kompleks. Pałac składa się z dwóch prostopadłych względem siebie skrzydeł. Otaczający pałac park powstał w 1840 r. z inicjatywy Edwarda Stadnickiego. Rosną tutaj m.in. platan, tulipanowiec i dęby czerwone zasadzone w latach 40. XIX w. oraz tuje, cypryśniki, choiny, jedlice i grujeczniki japońskie.

Dystans trasy 9,5 km, czas przejazdu około 30 min.

Adrian Kuśka

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama