Trasa "Grażyna"

Przebieg trasy: Berest – Piorunka – Czyrna - Mochnaczka Wyżna -Krzyżówka - Berest
Długość trasy 28 km, czas przejazdu 2,5 h

wsb3

Wycieczkę zaczynamy w Bereście gdzie obieramy kierunek do miejscowości Piorunka. Po lewej stronie mijamy cerkiew, której oglądanie polecam szczególnie w zimowej, wieczornej scenerii, kiedy pięknie oświetlony kościółek oddaje niepowtarzany klimat tego miejsca.

Po przejechaniu około 2,5 km i wspinaczce pod lekkie wzniesienie zjeżdżamy do Piorunki. Dalej kawałek płaskiej trasy by za chwilę znów wspinać się wśród malowniczej scenerii pól, łąk i lasów tej okolicy. Z Piorunki droga wiedzie na wschód, przez niski grzbiet do Czyrnej. Mijamy cerkiew św. Paraskewy, od której jedziemy w górę do wierzchołka góry Piorun i zjeżdżamy w dół gdzie docieramy do drogi Tylicz-Krzyżówka.

Obieramy kierunek w prawo na Krzyżówkę wzdłuż doliny potoku Mochnaczka. Ta część trasy bardzo przyjemna, z niewielkimi choć licznymi podjazdami otoczonymi gęstym lasem dającym przyjemne ochłodzenie w upalne dni.

Jesteśmy na Krzyżówce - po lewej stronie Zajazd Złoty Róg serwujący dania kuchni regionalnej z pysznymi polędwiczkami w sosie borowikowym. Kto nie skorzysta, ten jedzie dalej! Jesteśmy na skrzyżowaniu: w lewo Krynica, prosto Nowy Sącz jednak my skręcamy w prawo. Przed nami niewielki podjazd, po prawej stronie uroczy Motel Orle, a dalej już tylko przyjemny zjazd przez niezliczoną ilość serpentyn ciągnących się aż do końca Berestu.

Po drodze, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Krzyżówką a pierwszymi zabudowaniami w Bereście, można zboczyć z drogi w prawo przy znaku „Słoneczny brzeg zaprasza”. Przejeżdżamy kawałek drogą leśną gdzie po chwili wyłania się przepiękna polana z szeregiem drewnianych domów na wzgórzu z malowniczym widokiem na panoramę Berestu. Fantastyczne miejsce wypadowe dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku codzienności.

My jednak wracamy przez leśną dróżkę i jesteśmy z powrotem na naszej trasie. Zjeżdżamy w dół i znów jesteśmy przed zabytkową cerkiewką w Bereście.

Grażyna Zięba

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.