Tramwaj z Newagu wrócił na krakowskie torowiska

Tramwaj z Newagu wrócił na krakowskie torowiska

Firma Newag powszechnie kojarzy się raczej z pociągami. Dlatego sporo osób pewnie nie wie, że od kilku lat w Krakowie można spotkać tramwaj wyprodukowany przez sądecką spółkę. Tydzień temu Nevelo powrócił na torowiska po dłuższej przerwie.

Tramwaj wyprodukowany przez Newag po raz pierwszy pojawił się w Krakowie niemal 10 lat temu – w czerwcu 2013 roku. Właśnie wtedy tamtejsze MPK rozpoczęło jego testy. Od tamtej pory, z kilkoma przerwami, pojazd można było spotkać na krakowskich torowiskach.

Warto przypomnieć, że to właśnie ten tramwaj w styczniu 2020 roku uczestniczył w pierwszym w Polsce przejeździe w trybie jazdy autonomicznej. Oznacza to, że nie kierował nim motorniczy. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć TUTAJ.

Jak poinformował w rozmowie z naszą redakcją Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK S.A. w Krakowie, Nevelo przestał kursować w czerwcu 2021 roku. Tramwaj wycofano z ruchu, ponieważ wymagał rozszerzonego przeglądu okresowego. Miało to związek z przebiegiem kilometrowym pojazdu.

W ubiegłym tygodniu tramwaj powrócił do Zajezdni Podgórze. W sobotę 8 października Nevelo wyjechał na linię nr 8, kursującą między pętlami Borek Fałęcki i Bronowice Małe. Wcześniej sądecki tramwaj obsługiwał też linię nr 3 i 18.

Nevelo to pojazd, który pomieści nawet 235 osób (ma 60 miejsc siedzących). Waży 42,5 tony i ma ponad 31 metrów długości. Tramwaj jest niskopodłogowy i przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Przy jednych drzwiach znajduje się wysuwana rampa, która ułatwia wejście do pojazdu pasażerom na wózkach i z wózkami.

fot. Natalia Nikiel


Czytaj też:

Utrudnienia na wjeździe do Nowego Sącza. Kierowcy stoją w korkach

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama