Tomasz Bocheński – kandydat III edycji Rankingu GLG

Tomasz Bocheński – kandydat III edycji Rankingu GLG

Tomasz Bocheński (laureat II edycji GLG) sądeczanin, grafik, dyrektor artystyczny Polska Press Grupy. Bocheński kreuje i współtworzy projekty graficzne gazet, projekty prasowe, książek i inne projekty graficzne już od ponad 17 lat. Pracę zaczynał w „Gazecie Krakowskiej”, następnie przeszedł do „Dziennika Polskiego”, gdzie od 2007 roku był dyrektorem artystycznym. W 2013 roku awansował na dyrektora artystycznego Polska Press Grupy.

Osiągnięcia, w tym szczególnie w roku 2020

Wielokrotnie zdobywał najbardziej prestiżowe nagrody w konkursach branżowych w Polsce i na świecie. W dorobku krajowym ma kilkadziesiąt nagród m.in. GrandFront, ArtFront oraz Chimera Grand Prix, natomiast za granicą sukcesy w konkursach European Newspaper Award oraz Best of News Design – The Society for News Design w USA. W 2020 r został nagrodzony w największym i najbardziej prestiżowym konkursie projektowania prasowego Best of News Design Creative Competition organizowany przez Society for News Design ze Stanów Zjednoczonych. W 41. edycji konkursu Best of News Design Creative Competition Tomasz Bocheński otrzymał srebrny medal za indywidualne portfolio – okładki dziennika naszemiasto.pl. Jego prace zostały docenione obok projektantów z takich redakcji, jak New York Times, National Geographic czy Washington Post. Jest jedynym nagrodzonym z Polski. Jury w uzasadnieniu podało: „Te strony tytułowe tchną świeżością, odwagą i wywołują radość. Nawet bez tłumaczenia są wciągające i zachęcają do dalszej lektury gazety”. W minionym roku dwie okładki „Dziennika Zachodniego” projektu Tomasza Bocheńskiego znalazły się wśród najlepszych okładek prasowych w Europie. Konkurs organizuje projektant gazet Norbert Küpper we współpracy z pismami: niemieckim „Medium Magazin”, austriackim „Der Österreichische Journalist” i szwajcarskim „Schweizer Journalist”. Uroczyste rozdanie nagród odbywa się co roku w Wiedniu. Nagroda European Newspaper Award przyznawana jest od 1998 roku wydawcom za najlepiej zaprojektowane gazety. Pierwsza nagrodzona praca to okładka po zwycięstwie Igi Świątek we French Open (12 października 2020 roku), a druga dotyczy pandemii (15 maja 2020 roku). W ubiegłorocznej, 22. edycji konkursu, udział wzięły 164 gazety z 25 krajów.

Z Sądecczyzną wiąże mnie
Wszystko. Tutaj się urodziłem, wychowałem, tu skończyłem szkołę podstawową oraz IV LO. To w Nowym Sączu zawarłem przyjaźnie i znajomości, które utrzymuję do dziś. Zawsze chętnie wracam w rodzinne strony. 

Hobby i ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego
Mam to szczęście, że projektowanie i design, którymi zajmuję się zawodowo, są również moim największym hobby. 

Żeby zagłosować na swojego kandydata wejdź na: Głosowanie Publiczności

Fot. Tomasz Bocheński