Tokai Cobex inwestuje w czyste niebo

Tokai Cobex inwestuje w czyste niebo

Tokai COBEX Polska

– Instalacje, jakie wdrażamy w naszych polskich zakładach oparte są o najnowocześniejsze technologie, dostępne na świecie. Takich rozwiązań nie ma wiele przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Wymaga to sporych nakładów finansowych, ale daje komfort działania, zarówno naszym pracownikom jak i kadrze zarządzającej – powiedział Andrzej Hotloś, Prezes Zarządu Tokai COBEX Polska, podczas oficjalnego oddania do użytku instalacji oczyszczania gazów z procesu kalcynacji. Inwestycja warta jest ok. 4,5 mln zł.

Oficjalne przekazanie instalacji do użytku odbyło się 13 lipca w zakładzie w Nowym Sączu z udziałem Prezydenta Miasta Ludomira Handzla oraz Dyrektora Wydziału Środowiska, Grzegorza Tabasza.

Instalacja oczyszczania gazów poprocesowych z procesu kalcynacji, podobnie jak oddana już do użytku instalacja RTO to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne na świecie, zgodne z przepisami wynikającymi z konkluzji BAT (z ang. Best available technology- najlepsze dostępne technologie). Co ważne, obydwa zakłady, tak w Raciborzu jak i w Nowym Sączu działają zgodnie z odpowiednimi normami środowiskowymi. Oddana do eksploatacji inwestycja to dodatkowa redukcja emisji o ok. 75-90 proc. – Jest to ogromny krok do przodu, dający dodatkowy margines bezpieczeństwa, zarówno pod kątem ochrony środowiska jak i funkcjonowania naszego zakładu – mówił Andrzej Hotloś.

Owocna współpraca z samorządem

Podczas oficjalnego oddania do użytku instalacji Andrzej Hotloś podziękował obecnemu podczas wydarzenia Prezydentowi Nowego Sącza, Ludomirowi Handzlowi za wsparcie, na jakie firma mogła liczyć w trakcie realizacji prac. – To wielka przyjemność uczestniczyć w takich wydarzeniach jak otwarcie kolejnej instalacji, która poprawia jakość powietrza w Nowym Sączu. Chciałbym podkreślić, że Tokai COBEX Polska dokłada wszelkich starań, aby powietrze oraz środowisko w naszym regionie było w coraz lepszej kondycji.  Firma stawia sobie coraz wyższe cele w tym zakresie, a realizowane  działania wpisują się w naszą politykę miasta, czyli „Zielony Nowy Sącz”. Chcemy przywrócić równowagę w naszym ekosystemie i otoczeniu. Jest to walka szczególnie o czyste powietrze, więc tego typu działania firmy Tokai COBEX są wyjątkowo cenne. Bardzo się cieszę, że przedsiębiorstwo przeznacza tak pokaźne środki na to, by poprawić powietrze w Nowym Sączu jak i w całym powiecie – powiedział Ludomir Handzel, Prezydent Nowego Sącza.

Wspieramy wszelkiego rodzaju działania rozwojowe firmy, nie tylko nastawione na ochronę środowiska. Tokai COBEX to przede wszystkim ceniony w naszym regionie pracodawca, który uzyskał tytuł Solidnego Pracodawcy. Ogromnie się cieszę, że taka firma znajduje się na terenie Nowego Sącza – dodał prezydent.

Para wodna i gips

Instalacja oczyszczania gazów z procesu kalcynacji oparta jest na bardzo skutecznej metodzie mokrej wapiennej, gdzie gazy natryskiwane są roztworem wodorotlenku wapnia i wody. – Zadaniem instalacji jest redukcja związków siarki, które znajdują się w gazach surowych powstających naturalnie w wyniku prowadzonego przez nas procesu. Zanieczyszczenia wynikają z natury surowca, który jest stosowany, co też nie jest niczym nowym. – wyjaśnił Janusz Grochowski, Specjalista ds. inwestycji mechanicznych Tokai COBEX Polska.

Gazy poprocesowe trafiają do skrubera, gdzie w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej dochodzi do absorpcji dwutlenku siarki. W rezultacie powstaje osad gipsowy i para wodna, którą będzie można teraz często obserwować nad zakładem w Nowym Sączu. – Unosząca się para wodna to naturalny i niegroźny efekt prowadzenia procesu odsiarczania. Najbardziej widoczna będzie przy dużych różnicach temperatur. – dodał Janusz Grochowski.

Kolejne inwestycje w toku

Inwestycja kosztowała ok. 4,5 mln zł. Jednak na tym nie koniec działań Tokai COBEX Polska, w kierunku ochrony środowiska. W tym roku w zakładzie w Nowym Sączu ruszy budowa instalacji oczyszczania gazów z procesu grafityzacji o wartości blisko 30 mln zł. – Jest to ogromna inwestycja. Niewiele firm na świecie  stosuje do grafityzacji tego typu rozwiązania, więc wprowadzamy zupełnie nowe technologie, oczywiście w oparciu o BAT. W kwestii rozwoju, działań środowiskowych i innowacji staramy się nieustannie myśleć i działać wyprzedzająco – powiedział Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji firmy Tokai COBEX Polska.

– Instalacja wpłynie także na redukcję tzw. emisji niezorganizowanej, z jaką związany jest zapach, który sam w sobie nie jest niebezpieczny, aczkolwiek bywa odczuwalny przy określonych warunkach atmosferycznych. Inwestycja ograniczy emisję szkodliwych substancji, w tym tlenku węgla oraz związków siarki o ok. 80-95 proc. (także w tym przypadku są to redukcje od aktualnie dopuszczalnych poziomów) – dodał Piotr Repeta.

Zielone filary firmy

Zrealizowane do tej pory inwestycje wpisują się w misję firmy, jaką jest troska o środowisko naturalne. Działania w tym zakresie prowadzone są pod hasłem „Going greener” i obejmują cały wachlarz aktywności. – Ideę bycia firmą jeszcze bardziej „zieloną” opieramy na trzech filarach; instalacjach ochrony środowiska, oszczędności zużycia energii oraz projektach odzysku energii z naszych procesów. W działania te staramy się angażować także naszych pracowników –  powiedział Prezes Andrzej Hotloś.

Przedsiębiorstwo podjęło już szereg działań w tym zakresie, m.in.: zakup energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na lata 2021-2023, wymianę lamp na energooszczędne czy odzysk energii cieplnej z procesów produkcyjnych. W ostatnim okresie wdrożono projekt redukcji plastiku w firmie wymieniając wodę w plastikowych butelkach na dystrybutory służące do filtracji i gazowania wody a pracownikom wręczono butelki termiczne mające zastąpić opakowania jednorazowego użytku i butelki plastikowe. W kolejnych miesiącach planowane są akcje „Segreguję – oszczędzam” oraz sadzenia drzew w Nowym Sączu i Raciborzu – w obu lokalizacjach, w których spółka posiada zakłady produkcyjne.

 

Tekst i zdjęcia: Adventure Media

Tokai Cobex

Tokai COBEX jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji oraz serwisie wysokiej jakości produktów węglowych, takich jak bloki katodowe do termoelektrolizy aluminium oraz wykładziny do wielkich pieców hutniczych. Ponadto produkuje elektrody węglowe oraz masy Soederberga wykorzystywane w procesach wytopu krzemu metalicznego i żelazostopów. Jako producent materiałów węglowych i grafitowych, firma dostarcza produkty wielu zróżnicowanym gałęziom biznesu. Główna siedziba firmy Tokai COBEX znajduje się w Wiesbaden w Niemczech. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce: w Raciborzu i Nowym Sączu oraz biuro sprzedaży w Pekinie w Chinach.

Czytaj również: Tokai Cobex Polska inwestuje w ekologiczne rozwiązania.

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama