To ostatni moment, by zobaczyć niezwykłą wystawę ,,Frida - introspekcje"

To ostatni moment, by zobaczyć wystawę ,,Frida - introspekcje" w Galerii E/A w Nowym Sączu. Wyjątkowe prace studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i innych ośrodków akademickich, a także uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Mada z Nowego Sącza oraz pacjentów dziennego oddziału Szpitala Psychiatrycznego w Rzeszowie można oglądać tylko do końca września.

Renault2

Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu artystyczno-naukowego kierowanego przez PWSZ w Nowym Sączu.

- Jest to nasza kolejna inicjatywa, podjęta przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, a zwłaszcza z doktor Anną Steligą i jej studentami. W projekcie uczestniczą również inne ośrodki akademickie, między innymi Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Przemyślu oraz osoby z Portugalii, Danii i innych krajów. Jak zawsze do udziału zaproszone zostały też osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej Mada z Nowego Sącza oraz pacjenci dziennego oddziału Szpitala Psychiatrycznego w Rzeszowie - wyjaśnia dr Iwona Bugajska-Bigos, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu.

Projektowi towarzyszy monografia artystyczno-naukowa, w której obejrzeć można prace uczestników, przeczytać komentarze do nich, a także artykuły naukowe napisane przez wielu wykładowców różnych ośrodków uniwersyteckich. Wystawa prezentowana już była w Przemyślu i na Uniwersytecie Rzeszowskim.

- Temat odnosił się do twórczości i życia wielkiej meksykańskiej artystki - Fridy Kahlo. Zaczynem była wystawa prac Fridy i Diego Rivery, prezentowana w muzeum na zamku w Poznaniu, na którą pojechaliśmy. To niezwykłe wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy z członkami Koła Artystyczno-Naukowego ,,Piekarnia", które prowadzę - wspomina dr Bugajska-Bigos.

Życie i twórczość Fridy Kahlo to tylko inspiracja dla uczestników projektu artystyczno-naukowego. Prace prezentowane w Galerii E/A zawierają bowiem w większości odniesienia do życia i doświadczeń ich twórców. Są to zarówno obrazy, jak i rysunki, czy rzeźby.

Wernisaż wystawy miał miejsce 4 czerwca.

fot. KNB / Natalia Sekuła

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.