To niesamowite! Zebrali 7,5 miliona zakrętek i spełnili 15 marzeń chorych dzieci

Jeśli dzisiaj ktoś powiedziałby Ci, że plastikowe zakrętki mogą spełnić marzenie chorego i niepełnosprawnego dziecka, prawdopodobnie spojrzałbyś na niego z niedowierzaniem. To teraz wyobraź sobie, że w akcji Sursum Corda mieszkańcy Sądecczyzny zebrali ich około 7,5 miliona, czyli aż 15 ton. Zamienili je na 15 tysięcy złotych i spełnili 15 dziecięcych marzeń.

Wystarczyło przyjść w ubiegłą sobotę na sądecki rynek, by zobaczyć, jaką wartość ma gest odłożenia zakrętki na bok. Uśmiechu dziecka, którego marzenie się ziściło, nie da się opisać. Chwila równie piękna i wzruszająca, co chwytająca za serce. Ale po kolei. 

- Półtorej roku temu przy naszym Stowarzyszeniu Sursum Corda uruchomiliśmy Fundusz Małych Marzycieli. Idea jest taka, żeby również spróbować spełnić marzenia dzieciom chorym, niepełnosprawnym, którym pomagamy w leczeniu i rehabilitacji  - wyjaśniał prezes Stowarzyszenia Marcin Kałużny.

Do akcji zbierania zakrętek przyłączyło się 70 placówek: przedszkoli, szkół i innych instytucji publicznych. Efekt przekroczył wszelkie oczekiwania, jest imponujący. Udało się zgromadzić 7,5 mln plastikowych zakrętek.  

- Z przyjemnością przyjmiemy każdą następną placówkę, można liczyć na specjalnie oznakowane pudła i worki. Każdy też może przywozić nakrętki do naszego biura na ul. Zakościelną 3 w Nowym Sączu, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00 - dodaje prezes Stowarzyszenia Sursum Corda. 

Kwotę 15 tysięcy złotych, jaką stowarzyszenie otrzymało za 15 ton zakrętek podzielono na 15 podopiecznych.

- Dzisiaj mamy uroczystość, to wzruszający moment, bo wręczymy i przekażemy te marzenia. Zmaterializowaliśmy to, co dało się zmaterializować. Kupiliśmy różnego rodzaju sprzęty: rowery, trampoliny, parasole ogrodowe, deskorolki elektryczne, akcesoria do jazdy konnej, sprzęt rehabilitacyjny, a nawet pieska dla chorej dziewczynki, czy wyjazd na Wakacje do Gdańska - podkreślał prezes Kałużny w sobotnie popołudnie, tuż przed wręczeniem prezentów. 

Ze względu na stan zdrowia nie wszystkie dzieci mogły osobiście pojawić się na nowosądeckim rynku. W ich imieniu wystąpili rodzice i opiekunowie. Nie da się opisać atmosfery, która towarzyszyła temu wydarzeniu. Uśmiech mówił wszystko.

Finał akcji odbył się podczas tegorocznej edycji ,,Bezpiecznych Wakacji", organizowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda, Miasto Nowy Sącz, KMP oraz MOK. Wówczas Sądeczanie mogli m.in. poćwiczyć ze znaną trenerką Ewą Chodakowską, czy też uczestniczyć w koncercie Marty Gałuszewskiej.

Uwaga! Ty też możesz pomóc. Zbieraj zakrętki i przywieź je do siedziby Stowarzyszenia Sursum Corda lub do placówki, w której znajdują się specjalne oznaczone pudła. Nie mów, że jeden, czy dwa plastikowe krążki niczego nie zmienią. Postaw u siebie w domu specjalny karton i zbieraj je przez kilka miesięcy. Oddaj je i za rok przyjdź, aby naocznie przekonać się, jak wiele one znaczą.

Szczegóły akcji.

Czytaj także: Sądeczanki ćwiczyły z Ewą Chodakowską, Koncert Marty Gałuszewskiej

Sądeczanie deszczu się nie boją. Koncert Marty Gałuszewskiej [FILM]

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.