To nie zabawki, to historia

Pamiętacie Grzegorza Kalinę, który od 2000 r. kolekcjonuje modele policyjnych samochodów i motocykli? Pisaliśmy o nim dwa lata temu. Od tego czasu kolekcja pana Grzegorza wzbogaciła się o nowe eksponaty.

Grzegorz Kalina do 26 stycznia 2016 r. był Naczelnikiem Wydziału Sztabu Policji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Obecnie jest na emeryturze. Pracuje jako nauczyciel przedmiotu „Bezpieczeństwo Publiczne” w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Tam też znajduje się stała ekspozycja części jego pokaźnej kolekcji. Resztę przechowuje w swym domu. Najstarszy model jaki posiada pan Grzegorz, to wóz z Kentucky z 1935 r.

– Osobiście wykonałem ponad 100 modeli samochodów policyjnych z USA (ponad 80), Australii, Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Malty, Słowacji i Polski oraz dwa motocykle (Polska, Australia).

Szczególnie interesuję się samochodami policji amerykańskiej. Jest to największy zbiór w kolekcji, który liczy ponad 200 modeli – opowiada Grzegorz Kalina.

W 2010 roku w Luksemburgu ukazała się publikacja poświęcona tamtejszej policji. Publikacja prezentowała pojazdy wykorzystywane przez policje państw europejskich. Wśród zdjęć samochodów polskiej policji, znalazły się zdjęcia sądeckiego kolekcjonera. Udzielał również wywiadów prasie.

– Artykuły o mojej kolekcjonerskiej pasji ukazały się w kwartalnikach IPA Polska, kwartalniku „Spring 2010” USA IPA NEWS oraz w miesięczniku „Policja Rosji”, w sierpniu 2011 r. – dodaje pan Grzegorz, który zorganizował kilka wystaw modeli ze swej kolekcji.

– Były to m.in. wystawy towarzyszące zlotom Zabytkowych Pojazdów Retro, organizowanych przez nowosądeckie Muzeum Okręgowe – w 2010 r. i 2015. Podczas tej ostatniej zaprezentowałem 349 modeli. Organizowałem też wystawy podczas VII Kongresu IPA Polska w hotelu „Klimek” w Muszynie oraz z okazji otwarcia nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu , w lipcu 2011 r. W 2012 r. przekazałem na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dwa wykonane osobiście przeze mnie modele w skali 1/24. Były to samochody policji amerykańskiej Chevrolet Taho – podkreśla Grzegorz Kalina.

Modele prezentował także w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Nowym Sączu. Od grudnia 2016 r. sądecki pasjonat postanowił skupić się na zbieraniu i wykonywaniu modeli, szczególnie w skali 1/43, z USA. Kolekcję traktuje bardzo poważnie.

Modeli nie można traktować w kategoriach zabawek, to historia – zauważa kolekcjoner.

***

W maju 2015 r. Grzegorz Kalina został wyróżniony medalem Arthura Troopa za wspieranie i propagowanie idei stowarzyszenia IPA w myśl motta w języku Esperanto „Servo per Amikeco – „Służyć poprzez przyjaźń”.

Fot. Z arch. G. Kaliny.

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.