To już pewne. Tylicz zyskuje status uzdrowiska. Szykuje się napływ turystów z całej Polski

To już pewne. Tylicz zyskuje status uzdrowiska. Szykuje się napływ turystów z całej Polski

Tylicz, uzdrowisko, Krynica-Zdrój

W połowie 2020 roku narodził się pomysł, aby Tylicz zyskał status uzdrowiska. Poinformował o tym wówczas Piotr Ryba – burmistrz Krynicy-Zdroju. Zamysł przedstawił na łamach Biuletyn Informacyjnego Gminy Krynica-Zdrój. Od kilkunastu dni urokliwy Tylicz już wie, że będzie należał do grona uzdrowiskowych miejscowości. Zostały spełnione wszystkie warunki, aby znaleźć się w obszarze strefy „C” Uzdrowiska Krynica. Tak stwierdziło Ministerstwo Zdrowia – kluczowy i decyzyjny w tych sprawach organ.

Tylicz jest zlokalizowany na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego w odległości około 6 kilometrów od Krynicy-Zdroju. Posiada bogatą ofertę turystyczną: stacje narciarskie, rowerowe szlaki, źródła leczniczych wód a nawet mofety (rodzaj ekshalacji wulkanicznych) co jest ewenementem na skalę Starego Kontynentu. Turyści, którzy odwiedzają miejscowość często bywają zachwyceni jej urokami: piękną przyrodą, unikatowymi gatunkami flory i fauny, historią oraz możliwościami do uprawiania aktywnego trybu życia.

Dołączenie Tylicza do grona miejscowości uzdrowiskowych oznacza wzrost prestiżu, budżetu, inwestycji a co za tym idzie – poszerzenia turystycznej atrakcyjności. Skorzystają na tym mieszkańcy, którzy będą mogli liczyć na większy napływ ludzi z całej Polski. W kuluarach mówi się już o planowych budowach tężni solankowej oraz plaży przy potoku Mochnaczka.

Jeszcze w tym miesiącu radni Gminy Krynica-Zdrój powinni podjąć decyzję co do wysokości tak zwanej „opłaty uzdrowiskowej”. Pod Górą Parkową wynosi ona obecnie 5,40 zł od osoby za jedną dobę.

Czytaj także: Uroczystości 100. urodzin Jana Brzeskiego z Rytra – legendy za życia (zdjęcia, filmy)

Fot: e-tylicz.pl

Share on twitter
Share on facebook