Tlenoterapia hiperbaryczna – jej wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne.

Tlenoterapia hiperbaryczna – jej wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne.

Jest taka terapia, która może cofnąć skutki udaru i uszkodzenia mózgu po nieszczęśliwych wypadkach. Pomaga w leczeniu zniszczonych tkanek, a nawet jest w stanie uratować kończynę przed amputacją. Zwalcza infekcje i choroby, a jednocześnie poprawia urodę i samopoczucie.

Tlenoterapia hiperbaryczna (hyperbaric oxygen therapy – HBOT)

Trwające ponad 300 lat starania naukowców o wykorzystanie tlenu dla dobra ludzkości owocują dziś z nawiązką, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Tlen działa przeciwbakteryjnie, przeciwpasożytniczo i rewitalizująco, usprawnia wszystkie procesy wewnątrz organizmu. Ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych krążących w organizmie, dzięki czemu potrafi zdziałać cuda nie tylko w terapii schorzeń, ale i w medycynie przeciwstarzeniowej.

Jednym z największych cudów, jakie może zdziałać tlen pod zwiększonym ciśnieniem, jest z pewnością stymulacja pracy układu nerwowego, dotlenienie mózgu zwiększenie jego aktywności, dzięki czemu HBOT znajduje zastosowanie w rehabilitacji po udarach i urazach głowy. Rola terapii HBOT polega na zmniejszeniu obrzęku w obrębie mózgu i pobudzeniu ogłuszonych neuronów poprzez dostarczanie im tlenu.

Dobroczynne działanie tlenu na układ nerwowy to także nadzieja w terapii autyzmu. Jak dowodzą badania, u dzieci cierpiących na to nie do końca do dziś poznane schorzenie HBOT owocuje nie tylko znaczną poprawą komunikatywności, koncentracji, zmniejszeniem lękliwości, ale także poprawą apetytu i lepszą pracą jelit.

Tlenoterapia to także doskonały sposób na wzmocnienie drugiego kluczowego dla ludzkiego organizmu układu – sercowo-naczyniowego, który poważnie cierpi na skutek zabiegów chirurgicznych czy różnych chorób. Dzięki zastosowanemu w komorze hiperbarycznej ciśnieniu zostaje zwiększony dopływ tlenu do serca, co zapobiega chorobom układu krążenia – najczęstszej przyczynie zgonów na świecie.

Tlen jest wykorzystywany w celu skrócenia czasu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych (np. stomatologicznych oraz wszelkich zabiegach medycyny estetycznej). Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i środków odkażających, a ponadto zwalcza infekcje. Stosuje się go także w regeneracji organizmu po radio- i chemioterapii u pacjentów onkologicznych, jako terapię wspomagającą leczeniu niepłodności, chorób aparatu ruchowego, układu krążenia, przewodu pokarmowego oraz wielu innych.

Tlenoterapie zaleca się osobom z problemem trudno gojących się ran, grzybic, chorób skóry. Wizyta w komorze hiperbarycznej zalecana jest w celu złagodzenia przebiegu wielu chorób przewlekłych, takich jak zakażenia, martwice, odleżyny, uszkodzenia popromienne, przeszczepy z ryzykiem martwicy lub niewydolność żylna.

Tlenoterapia sprawdza się w leczeniu osób skarżących się na przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, chorych na depresję, a także osobom zmagającym się z nadwagą lub otyłością.

Tlenoterapia ma pozytywny wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrząstce oraz mięśniach szkieletowych. Zwiększa zdolność czerwonych krwinek i osocza do przenoszenia tlenu wewnątrz komórek. Umożliwia produkcję i odkładanie kolagenu w tkankach, wspomaga ich odbudowę oraz rewitalizacje uszkodzonych tkanek a także zmniejsza stan zapalny. Wiele prac naukowych badających działanie tlenu w leczeniu urazów, potwierdza skuteczność terapii w uszkodzeniach mięśni i ścięgien, w obrzękach kończyn i w spadku wydolności.

Komora tlenowa

Zabiegi w komorze tlenowej posiadają kilka przeciwwskazań:

Zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku, przebyta operacja w okolicach klatki piersiowej, niektóre choroby płuc, stan zapalny nerwu wzrokowego, gorączka, stan zapalny w obrębie uszu i zatok, ciąża oraz wszczepiony rozrusznik serca.

Zabiegi trwają zazwyczaj 60 minut, są bezbolesne, przyjemne i relaksujące.

 

Tlenoterapia hiperbaryczna od wielu lat stosowana jest w medycynie.

 Przebojem wdarła się również do świata sportu i kosmetologii. Szerokie zastosowanie oraz widoczne efekty spowodowały, że coraz więcej osób korzysta z tlenoterapii.

Tlen w komorze hiperbarycznej to naturalny, bezinwazyjny, a przy tym relaksujący sposób na profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

 Nie zapominajmy, jak wysoką cenę musimy płacić za współczesną jakość życia. Zanieczyszczenie organizmu toksynami z pożywienia, z powietrza, z kosmetyków i środków czystości to dziś przyczyna bardzo wielu poważnych chorób.


 Mat. partnera
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama