Tęczowy most pomiędzy Starym Sączem i Niskową

Kolorowy łuk (choć tak naprawdę były dwa) zaczynał się za mostem Św. Kingi a kończył gdzieś w polach w Niskowej. To trochę niezwykłe jechać za tęczą. Bliżej, coraz bliżej, już prawie się jest u źródła (a mówią, że powinien być tam garnek ze złotymi monetami) i nagle cudo znika. Na szczęście pozostaje w pamięci i na fotografii.

Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, widoczne na niebie w postaci wielobarwnego łuku. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze krople wody i wówczas następuje rozkład światła białego na wielobarwne widmo. Każdej barwie odpowiada inna długość fali. Oświetlone krople rozszczepiają i odbijają światło w ten sam sposób, jednak do oka ludzkiego dociera z danej kropli tylko światło rozproszone w jego kierunku, pod odpowiednim kątem – dlatego widzimy różne kolory.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.